Pokochaliśmy programy kulinarne, a gotowanie w domu znów stało się modne. Powrót do kultury stołu i świadomego wyboru tego, co jemy i pijemy, to obecnie najbardziej aktualny trend kulinarny. Czy jednak wiemy już wszystko o smaku? Warto sprawdzić swoją wiedzę i sięgnąć po raport ?Bezkompromisowy smak. Raport Pilsner Urquell?. Po raz pierwszy w jednej publikacji można znaleźć wszystko, co każdy z nas chciałby wiedzieć o kształtowaniu się naszych preferencji smakowych, sensoryce czy najbardziej fascynujących zjawiskach związanych ze smakiem.
Smak. Czym właściwie jest?
Podobno prawidłowe odczuwanie smaku jako jednego z najważniejszych wrażeń zmysłowych przyczynia się w znacznym stopniu do dobrego samopoczucia człowieka. Badaniem smaku zajmują się sensorycy, którzy na co dzień podejmują się oceny właściwości smakowo-zapachowych produktu i tworzenia jego profilu sensorycznego.
Smak określany jest mianem zmysłu chemicznego, gdyż powstaje w wyniku reakcji kubków smakowych na składniki potraw i napojów. Za sprawą tej interakcji możemy odczuwać smak słony, gorzki, kwaśny oraz umami (znajdujemy go w pokarmach wysokobiałkowych). Lista ta nie jest zamknięta, być może wkrótce dołączą do nich tłusty i wapienny.
Dlaczego lubimy to, co lubimy
Nasz smak kształtuje się przez całe życie. Na to, co lubimy, wpływ ma już to, jakie pokarmy matka spożywała podczas ciąży. Jeśli chętnie sięgała po słone lub słodkie przekąski, dziecko może mieć do nich skłonności. Dodatkowo za preferencje odpowiadają również uwarunkowania genetyczne. Na przykład to, jak odbieramy słodycz czy gorycz zakodowane jest w naszym DNA i dopiero z wiekiem nabieramy doświadczenia oraz uczymy się, które smaki nam odpowiadają.
Naukowe badania potwierdzają, że nasze upodobania smakowe zmieniają się wraz z przybywającymi latami, co wynika z chęci poznawania nowych potraw, często z różnych krajów, o zróżnicowanych tradycjach kulinarnych. W ten sposób uczymy się smaków, które nam najbardziej odpowiadają. Co ciekawe, z badania TNS Polska przeprowadzonego na zlecenie Pilsner Urquell* wynika, że w kwestii smaku Polacy okazują się być na tle innych krajów tradycjonalistami, w opozycji do naukowych badań. Większość z nas deklaruje- wierność sprawdzonym smakom i dość niechętnie poszukuje nowych doznań.
Smak piwa
Świat smaku nie ogranicza się wyłącznie do kulinariów. Piwo, najpopularniejszy napój alkoholowy w Polsce, to jego integralna część. Dzięki różnorodnym składnikom – rodzajom słodu i odmianom chmielu – można w nim wyczuć ok. 850 różnych aromatów, które w znaczący sposób wpływają na odczuwany przez nas smak. Słód wprowadza do piwa nuty zbożowe, chlebowe, pieczonego ciasta, kawowe lub czekoladowe. Chmiel natomiast nie tylko wnosi do piwa goryczkę, ale również cały bukiet zapachów np. żywicznych, cytrusowych, owoców tropikalnych czy kwiatowych.
W świecie piwa również rodzą się trendy związane ze smakiem. Chociaż półki sklepowe uginają się pod ciężarem nowych produktów, konsumenci coraz częściej szukają smaków tradycyjnych, dobrze znanych i sprawdzonych. Takich jak Pilsner Urquell ? ikony czeskiego piwa ? który od swojego powstania w 1842 r. warzony jest z tych samych składników: żateckiego chmielu Saaz, dwurzędowego jęczmienia oraz miękkiej pilzneńskiej wody. Najwyższej jakości składniki sprawiają, że Pilsner Urquell charakteryzuje się unikatowym na rynku piwa balansem między goryczką i słodyczą. Mimo, że tej pierwszej instynktownie nie lubimy, gorycz jest coraz bardziej doceniana przez świadomych konsumentów. Gdy spożywamy pokarmy o gorzkim posmaku, uwalniany jest hormon szczęścia. W szczególności kiedy jej intensywność jest znaczna a jakość odpowiednia – tak jak w Pilsner Urquell.
Smak – niezależnie od tego, czy poszukujemy nowych doświadczeń, czy jesteśmy wierni tradycji – najlepiej po prostu doświadczać i testować, bawić się nim, zapamiętywać różne smaki i aromaty, dobierać do okazji czy piwa. W myśl powiedzenia Fryderyka Nietzschego: ?Powiadacie mi przyjaciele, że o gusty i o smaki spierać się niepotrzebnie? Ależ wszelkie życie jest waśnią o gusty i smaki.?
Opieka merytoryczna raportu:
Rafał Kowalczyk ? od wielu lat zajmuje się sensoryką piwa, jest profesjonalnym degustatorem piwnych trunków.
dr Anna Żołnierczyk ? pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ponadto jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Kuchni Molekularnej.
Więcej informacji: www.pilsner.pl oraz www.facebook.com/PilsnerUrquellPolska
* Badanie przeprowadzono w dniach 26-30 kwietnia 2014 r. na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 966 pełnoletnich osób z Polski
***
dostarczył infoWire.pl