Praca Praca i kariera

Co trzecia Polka obawia się utraty posady z powodu zajścia w ciążę

Co trzecia Polka obawia się utraty posady z powodu zajścia w ciążę
Informacja prasowa 20 maja 2014 Mama na pełen etat ? pomiędzy rodziną a pracą Co trzecia Polka obawia się utraty posady z powodu zajścia w

Informacja prasowa
20 maja 2014

Mama na pełen etat ? pomiędzy rodziną a pracą

Co trzecia Polka obawia się utraty posady z powodu zajścia w ciążę – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut SMG/KRC na potrzeby Fundacji Świętego Mikołaja. 17% pracodawców twierdzi natomiast, że kiedy kobieta zachodzi w ciąże, staje się gorszym pracownikiem niż jej koledzy z zespołu. Nic dziwnego, że wiele przyszłych i obecnych mam zastanawia się, jak pogodzić życie zawodowe i rodzinne. Ekspert portalu monsterpolska.pl radzi, jak być aktywną zawodową i jednocześnie nie zaniedbać bliskich.

Sprawdź, jakie masz prawa
Zgodnie z polskim prawem urlop macierzyński przysługuje kobietom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Z chwilą urodzenia dziecka ? mama otrzymuje prawo do 20-to tygodniowego urlopu z możliwością przedłużenia aż do roku. Wysokość wynagrodzenia otrzymywanego w czasie urlopu macierzyńskiego jest uzależniona od czasu jego trwania. Okres macierzyński to czas kiedy młoda mama w pełni może poświęcić się opiece nad dzieckiem. Jest chroniona prawnie w trakcie jego trwania i nie może zostać zwolniona przez pracodawcę, podobnie jak na urlopie wychowawczym. W przypadku zatrudnienia na czas określony, zasiłek macierzyński będzie wypłacany przez 52 tygodnie od porodu, w kwocie 80% pensji. W przypadku umowy zlecenia, także można otrzymywać takie świadczenia. Warunkiem jest posiadanie opłaconej składki ZUS w dniu porodu ? tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu montserpolska.pl.

Po urlopie macierzyńskim
Zgodnie z Kodeksem Pracy z chwilą powrotu do firmy kobieta otrzymuje to samo lub równorzędne stanowisko, jakie zajmowała przed urodzeniem dziecka. Pokaż, że po powrocie jesteś zmotywowana i dobrze zorganizowana. Pokaż, że umiesz oddzielić życie osobiste od obowiązków zawodowych, a zwolnienie z pracy bierzesz tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nie nadużywaj argumentu, że jesteś młodą mamą. Wszyscy pracownicy mają życie prywatne. Rozważ też na początku przejście na ? lub 7/8 etatu, by stopniowo przyzwyczaić się do powrotu i godzenia obowiązków zawodowych z rodzinnymi ? zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie i zaangażowanie rodziny. Sprawdzony żłobek lub niania oraz pomoc partnera powinny pomóc młodej mamie wdrożyć się w nowy system. Praca zawodowa i jednoczesne bycie rodzicem to nie lada wyzwanie dla każdej kobiety. Nie musisz się obwiniać, jeśli od czasu do czasu poczujesz się zestresowana nadmiarem obowiązków. Postaraj się wprowadzać zmiany stopniowo. Jeśli potrzebujesz pomocy, nie bój się prosić o nią rodzinę czy przyjaciół ? radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

A to już wiesz?  Praca dla blisko 100 Opiekunów Klienta

Określ dyspozycyjność
Niekiedy firmy wymagają od pracowników nie tylko pełnej dyspozycyjności w biurze, ale i po godzinach pracy. Jeśli jesteś mamą ? organizacja czasu to klucz do sukcesu. Nie obawiaj się powiedzieć szefowi, że czekają na Ciebie obowiązki domowe. Zakomunikuj otwarcie, że nadgodziny mogą być wyjątkiem, a nie normą ? radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Bądź pozytywnie nastawiona
Każdy od czasu do czasu odczuwa spadek formy i przygnębienie pracą. Zamiast narzekać, jak trudne jest pogodzenie życia zawodowego z obowiązkami rodzinnymi, postaraj się znaleźć skuteczne rozwiązanie problemu. Poproś o pomoc współpracowników lub zaproponuj, by usprawnić pracę w biurze tak, aby każdy mógł wychodzić z firmy o czasie. Obowiązkami rodzinnymi dziel się z partnerem ? zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Wypracowanie konkretnych działań nie musi być trudne, a z pewnością okaże się korzystne dla wszystkich.

Działaj planowo
Teoretycznie każdy pracownik wie, że ma prawo poza godzinami pracy wyłączyć komórkę służbową, by poświęcić w pełni czas bliskim. Nie zawsze jednak jest to proste. Branie nadgodzin, zabieranie projektów do domu ? te czynniki nie sprzyjają życiu rodzinnemu. Postaraj się dobrze zorganizować dzień pracy. Aby nie dopuścić do chaosu ? ustal priorytety. Wyeliminuj te elementy, które mogą Cię rozproszyć np. ogranicz korzystanie z portali społecznościowych czy wyjścia ze współpracownikami na kawę. Jeśli skupisz się w pełni na wykonaniu powierzonych Ci obowiązków i nie będziesz się spóźniać, uda Ci się wychodzić z firmy o czasie i mieć wolne popołudnia dla rodziny ? zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

W ostateczności podejmij decyzję
Jeśli przełożony nie jest zwolennikiem polityki prorodzinnej i nie jest skłonny do negocjacji, a Ty pomimo starań nie jesteś w stanie pogodzić obu ról, warto zastanowić się nad zmianą firmy. Istnieje wiele organizacji, w których panuje prorodzinna polityka, a pracownicy-rodzice mogę na przykład, w ustalonych ramach, pracować częściowo zdalnie. Pamiętaj jednak, by korzystać z takich ułatwień tylko w wyjątkowych okolicznościach np. w czasie choroby Twojego dziecka. Pracownicy, którzy nie mają dzieci, mogą poczuć, że masz większe przywileje, a to może prowadzić do niepotrzebnych konfliktów i napiętej atmosfery – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Wiele firm ma również dodatkowe udogodnienia takie jak żłobek czy przedszkole dla dzieci pracowników. Nie bój się zapytać o ten aspekt także podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dowiedz się jak to wygląda w praktyce. Zapytaj, czy w razie potrzeby będziesz mógł pracować zdalnie lub elastycznie ułożyć grafik, tak by poświęcić czas najbliższym ? radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

A to już wiesz?  Praca w BPO/SSC szansą dla młodych

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy