Dla dorosłego człowieka rysowanie to zabawa, dla dziecka wprost przeciwnie. Jak podkreślają specjaliści, zajęcia z kredkami mają ogromny wpływ na rozwój psychomotoryczny malucha.
Rysowanie nie tylko kształtuje koordynację pomiędzy okiem a ręką, ale też aktywuje ośrodek Broca ? odpowiedzialny za rozwój mowy u malucha ? mówi serwisowi infoWire.pl Małgorzata Gawryluk-Dudzińska z BIC Polska. Brak nawyku rysowania czy pisania w późniejszym czasie może spowodować problemy w nauce.
To, że dziecko rysuje niechętnie, może świadczyć o problemach ze wzrokiem albo osłabieniu mięśniowym. ?Oznaką tego może być podpieranie głowy ręką w trakcie malowania? ? wyjaśnia ekspertka. Dziecku trudno jest też utrzymać długopis lub kredkę w dłoni. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem. Czasem niechęć do rysowania wynika z tego, że nasza pociecha po prostu nie lubi tego rodzaju zabawy.
Nie wolno krytykować dziecka i oczekiwać od niego idealnego rysunku. Rodzice powinni wspierać i nagradzać swoje pociechy np. zawieszaniem obrazków na lodówce lub prowadzeniem albumu z pracami.
dostarczył infoWire.pl