Wiadomości branżowe

E-Region, platformy teleinformacyjne? zapraszamy na konferencję

Z urzędu do szkoły czy szpitala na drugim kraniec miasta można by dzwonić za darmo. Na wielkich osiedlach mogłaby działać darmowa bezprzewodowa sieć komputerowa. Wiele spraw można by w urzędzie załatwić przez Internet. Każdy pacjent mógłby zostać wyposażony w magnetyczną kartę, która zawierałaby dane o stanie jego zdrowia, zapis terapii, na jej podstawie – bez papierowej recepty – mógłby w aptece wykupić leki. Brzmi jak futurystyczna bajka? Dziś tak, ale takie rozwiązania byłyby możliwe, gdyby w polskich miastach, powiatach i gminach zbudowano sieć szerokopasmowej, przewodowej i bezprzewodowej transmisji danych. Pieniądze na ten cel czekają w Regionalnych Programach Operacyjnych Unii Europejskiej. Dotąd taką platformę informacyjną zbudowano tylko w jednym polskim mieście – w Rzeszowie. „E-Regionowi, platformom teleinformacyjnym” dedykowana jest konferencja, która 2 lutego odbędzie się na Politechnice Gdańskiej. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne dla miasta, powiatu i gminy, uwzględniające innowacyjne rozwiązania integracji techniki i usług. Przybędzie reprezentant Ministerstwa Spraw

Z urzędu do szkoły czy szpitala na drugim kraniec miasta można by dzwonić za darmo. Na wielkich osiedlach mogłaby działać darmowa bezprzewodowa sieć komputerowa. Wiele spraw można by w urzędzie załatwić przez Internet. Każdy pacjent mógłby zostać wyposażony w magnetyczną kartę, która zawierałaby dane o stanie jego zdrowia, zapis terapii, na jej podstawie – bez papierowej recepty – mógłby w aptece wykupić leki. Brzmi jak futurystyczna bajka? Dziś tak, ale takie rozwiązania byłyby możliwe, gdyby w polskich miastach, powiatach i gminach zbudowano sieć szerokopasmowej, przewodowej i bezprzewodowej transmisji danych. Pieniądze na ten cel czekają w Regionalnych Programach Operacyjnych Unii Europejskiej. Dotąd taką platformę informacyjną zbudowano tylko w jednym polskim mieście – w Rzeszowie. „E-Regionowi, platformom teleinformacyjnym” dedykowana jest konferencja, która 2 lutego odbędzie się na Politechnice Gdańskiej.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne dla miasta, powiatu i gminy, uwzględniające innowacyjne rozwiązania integracji techniki i usług. Przybędzie reprezentant Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który mówić będzie o planie informatyzacji kraju i jego wpływie na rozwój regionów. Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Regionalnego opowie o „Środkach unijnych dla regionów”. Marszałek województwa pomorskiego opowie o „Regionalnym Programie Operacyjnym dla województwa pomorskiego 2007-1013. Społeczeństwo wiedzy”.

Platforma informacyjna o nazwie Resman od lipca 2006 roku działa w Rzeszowie. Na wszystkich sukcesach i błędach tamtego systemu, w Gdańsku – przy współudziale naukowców z Politechniki Gdańskiej – opracowano projekt platformy e-Locus.

– e-Locus to platforma, która służy do wymiany informacji między różnymi jednostkami, działającymi na terenie gminy: urzędami, szkołami, szpitalami i wieloma innymi instytucjami – mówi prof. Sylwester Kaczmarek z Politechniki Gdańskiej, który podczas konferencji będzie prezentował projekt e-Locus. – Platforma pozwoli połączyć wszystkie te jednostki i umożliwi między nimi wymianę informacji, czyli rozmowy, przekazywanie obrazu, danych, dostęp do różnego rodzaju baz informacyjnych.

A to już wiesz?  BezpiecznyInternet.org - nowy projekt fundacji Kidprotect.pl

e-Locus – co podkreśla prof. Kaczmarek – w obszarze lokalnym wpisuje się w koncepcję rozwoju globalnej infrastruktury informacyjnej, zmierzającej do budowy sieci następnej generacji.

Organizatorem konferencji jest Politechnika Gdańska, a jej gospodarzem prof. Janusz Rachoń, rektor PG.

 2 lutego, Sala Senatu Politechniki Gdańskiej, godz. 12.00-16.30

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy