Wiadomości branżowe

Energa przystąpiła do partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju

Energa z Grupy Orlen od lat realizuje cele zrównoważonego rozwoju SDG (Sustainable Development Goals). To przede wszystkim działania związane z minimalizowaniem wpływu na środowisko i troską o przyrodę. Koncern przystąpił właśnie do inicjatywy

Energa z Grupy Orlen od lat realizuje cele zrównoważonego rozwoju SDG (Sustainable Development Goals). To przede wszystkim działania związane z minimalizowaniem wpływu na środowisko i troską o przyrodę. Koncern przystąpił właśnie do inicjatywy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii „Partnerstwo na rzecz realizacji celów Zrównoważonego Rozwoju”.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przyjęło podczas III Krajowego Forum Interesariuszy Agendy 2030 deklarację Energi w obszarze realizacji celów SDG. Tym samym Energa dołączyła do grona sygnatariuszy partnerstwa, wśród których jest ok. 100 organizacji.

W 2015 roku 193 państwa członkowskie ONZ przyjęły „Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”. Zawiera ona 17 celów, których osiągnięcie nazywane jest przez ONZ „planem ratowania świata”. Cele te stanowią odpowiedź na największe wyzwania naszych czasów w skali globalnej, a skutki ich realizacji mają kluczowe znaczenie dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Szczególnie istotne dla Energi są cele SDG odnoszące się do ochrony środowiska. Prowadzona od ponad 7 lat inicjatywa Infolinia 801 Bocian, czy współpraca z przyrodnikami w Ostrołęce na rzecz ochrony kulika wielkiego – gatunku ptaka bliskiego zagrożenia, to działania bezpośrednio wspierające realizację celu 15. „Życie na lądzie”. Natomiast wypuszczenie do rzeki Narew 400 raków błotnych wpisanych do polskiej czerwonej księgi zwierząt, stanowią bezpośrednią odpowiedź na cel 14. „Życie pod wodą”. Niektóre z realizowanych działań odpowiadają na więcej niż jeden cel SDG. Tak jest w przypadku wysiewu łąk kwietnych w Ostrołęce, gdzie Energa dba zarówno o ochronę klimatu (cel 13. Działania w dziedzinie klimatu), jak i wspiera funkcjonowanie spółdzielni socjalnych (cel 17. Partnerstwa na rzecz celów). 

Należy pamiętać, że realizacja celów to nie tylko okazjonalne działania i doraźne projekty. Kluczowe dla realizacji celów SDG są przede wszystkim strategiczne przedsięwzięcia na rzecz zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym, redukcja emisji CO2 (cel 13. Działania w dziedzinie klimatu) czy redukcja strat w przesyle energii elektrycznej (cel 12. Odpowiedzialna produkcja i konsumpcja).

A to już wiesz?  Najnowocześniejsze urządzenia klimatyzacyjne Samsung na targach RetailShow 2012

Realizacja celów zrównoważonego rozwoju jest monitorowana wskaźnikami przyjętymi przez społeczność międzynarodową. W Polsce, informacje na temat stanu realizacji SDG publikuje Główny Urząd Statystyczny.

***


dostarczył infoWire.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy