Wiadomości branżowe

Finał debat szkolnych w Internecie!

Finał IX edycji ogólnopolskiego konkursu Debat Szkolnych odbędzie się 28 kwietnia o godz. 11.00 w Sali Posiedzeń Senatu RP. Teza tegorocznej debaty uczniowskiej brzmi: \"Polska powinna przystąpić do Unii Europejskiej\".  Dzięki współpracy Interkl@sy (www.interklasa.pl) i NASK (www.Polska.pl) relację z finału będzie można oglądać na żywo w Internecie! Program Debat Szkolnych - projekt Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości - jest adresowany do uczniów szkół średnich. W tegorocznej edycji programu uczestniczyło 70 szkolnych Klubów Debat z terenu całego kraju. W czasie odbywających się w marcu eliminacji regionalnych wyłoniono 16 najlepszych drużyn. Będą one rywalizować 26 i 27 kwietnia w Jachrance koło Warszawy, a dwie najlepsze wezmą

Finał IX edycji ogólnopolskiego konkursu Debat Szkolnych odbędzie się 28 kwietnia o godz. 11.00 w Sali Posiedzeń Senatu RP. Teza tegorocznej debaty uczniowskiej brzmi: \”Polska powinna przystąpić do Unii Europejskiej\”.  Dzięki współpracy Interkl@sy (www.interklasa.pl) i NASK (www.Polska.pl) relację z finału będzie można oglądać na żywo w Internecie!

Program Debat Szkolnych – projekt Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości – jest adresowany do uczniów szkół średnich. W tegorocznej edycji programu uczestniczyło 70 szkolnych Klubów Debat z terenu całego kraju. W czasie odbywających się w marcu eliminacji regionalnych wyłoniono 16 najlepszych drużyn. Będą one rywalizować 26 i 27 kwietnia w Jachrance koło Warszawy, a dwie najlepsze wezmą udział w finałowej debacie, która odbędzie w Sali Posiedzeń Senatu RP. Ich zmagania śledzić będzie można na internetowych stronach prowadzonego przez NASK portalu www.Polska.pl.

Finałowej debacie będzie przewodniczyła Wicemarszałek Senatu Pani Jolanta Danielak, natomiast funkcję Przewodniczącej Komisji Sędziowskiej zgodziła się pełnić Koordynator Programu Interkl@sa Pani Senator Grażyna Staniszewska,  inicjatorka przeprowadzenia finałowej rozgrywki w Senacie RP.

Do jury zostali zaproszeni także przedstawiciele Senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu: Irena Kurzępa (zastępca przewodniczącego), Witold Gładkowski, Edmund Wittbrodt oraz nauczyciele-opiekunowie uczniów, biorących udział w programie. 

Pojedynek debatowy rozgrywa się pomiędzy dwoma trzyosobowymi zespołami, które w ciągu niespełna godziny muszą przekonać Komisję Sędziowską do przedstawionych przez siebie argumentów. Uczestnicy będą dyskutować trzy zagadnienia: rolnictwo, swobodny przepływ osób i ochrona środowiska. Drużyna rozpoczynająca debatę proponuje poprawę istniejącego status quo (np. sytuacji na wsi) w kontekście przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Adwersarze zaś przeprowadzają krytykę tego projektu.

Finaliści konkursu będą reprezentować Polskę podczas Międzynarodowego Konkursu Debat, który odbędzie się w lipcu 2003 w Słowenii.

DODATKOWE INFORMACJE:

Program Interkl@sa powstał, aby przygotować młode pokolenie Polaków do swobodnego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym. Projekt uzyskał poparcie Ministerstwa Edukacji, organizacji rządowych i pozarządowych – wszystkich opcji politycznych, a jego patronami zostały: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio, oraz Gazeta Wyborcza. Interkl@sa pomaga między innymi w wyposażeniu szkół w sprzęt komputerowy, ułatwia szkołom dostęp do Internetu, organizuje szkolenia dla nauczycieli oraz stymuluje tworzenie zasobów edukacyjnych w Sieci, czemu służy powołany do życia w ramach programu Interkl@sa projekt Polskiego Portalu Edukacyjnego www.interklasa.pl. Interkl@sa promuje także szkoły najlepiej przygotowujące uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym, przyznając prestiżowe wyróżnienia Znak Jakości Interkl@sa. Znak Jakości Interkl@sa potwierdza, że szkoła stała się ośrodkiem wdrażania idei społeczeństwa informacyjnego. Co roku organizowane są Spotkania Partnerów Interkl@sy  – Patronat nad   uroczystością objął na znak poparcia dla inicjatyw programu Interkl@sa Przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi.

A to już wiesz?  Można już znaleźć żółty.pl

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) – jednostka badawczo-rozwojowa – jako twórca serwisów internetowych www.Polska.pl i www.Poland.pl dąży do uporządkowania i usystematyzowania informacji na temat Rzeczypospolitej Polskiej w Internecie. Projekt Polska.pl jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, które ma pomagać wszystkim – Polakom, przedstawicielom Polonii i użytkownikom z zagranicy – w dostępie do różnorodnych, ale zweryfikowanych pod względem merytorycznym, źródeł wiedzy o naszym kraju. Najważniejsza – edukacyjna zawartość serwisu rozrasta się dzięki współpracy z wieloma instytucjami naukowymi. W serwisie publikowanych jest m.in. kilkaset najcenniejszych państwowych dokumentów archiwalnych, a także 130 najbardziej znaczących dzieł literatury polskiej w wersji elektronicznej.

 

Źródło Fundacja – Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy