Podłoga ma ogromny wpływ na charakter i wystrój wnętrza, jest jednak nieustannie eksploatowana. Najbardziej narażona na zabrudzenia i ścieranie jest podczas codziennych czynności, domowych zabaw dzieci i przyjęć towarzyskich. W celu zapewnienia długowieczności drewnianych powierzchni należy o nie odpowiednio dbać: czyścić i konserwować. Radzimy jak właściwie pielęgnować podłogę dedykowanymi środkami, niezależnie od rodzaju drewna, z którego została wykonana.
Lakierowanie podłogi zwiększa jej odporność na wnikanie wody oraz ścieranie i zarysowania. Niezależnie jednak od grubości warstwy ochronnej i rodzaju preparatu oraz drewna, powierzchnia salonu oraz pokoi wymaga regularnego czyszczenia i zabezpieczania. ?Trwałość drewnianej podłogi lakierowanej w znacznym stopniu jest uzależniona od przestrzegania podstawowych zasad jej użytkowania i pielęgnowania. Podstawowym warunkiem jest właściwe zabezpieczenie podłogi za pomocą dedykowanych środków chemii podłogowej ? mówi Aldona Słapa, Brand Manager marki Domalux. ? Aby utrzymać ładny wygląd posadzki wystarczy ją systematycznie odkurzać i przecierać wilgotną szmatką, a co pewien czas przemyć ją z dodatkiem środka do pielęgnacji i czyszczenia. Natomiast w celu usunięcia niewielkich zarysowań i zmatowień należy odświeżyć powłokę podłogi środkiem do konserwacji. Dostępne w ofercie Domalux Professional środki o różnym przeznaczeniu, przyczynią się do znacznego wydłużenia ?żywotności? każdej drewnianej nawierzchni ? uzupełnia Aldona Słapa.
Chcąc osiągnąć zamierzony efekt, podczas przystępowania do prac należy wybrać preparat zgodny z przeznaczeniem. Środki czyszczące od preparatów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych bardzo się różnią, mają inny skład chemiczny i właściwości. Co więcej, używanie nieodpowiednich środków lub postępowanie niezgodnie z instrukcją ich stosowania może w krótkim czasie doprowadzić do zmatowienia powierzchni, przedostania się wilgoci do drewna lub zszarzenia drewna.
Bieżąca pielęgnacja
Środki pielęgnacyjne (np. Domalux Professional) służą do ochrony powierzchni podłogi, czyli wierzchniej warstwy lakieru. Za ich pomocą można wyczyścić posadzkę z zabrudzeń powstałych podczas codziennej eksploatacji. Podczas bieżącego sprzątania podłogi na sucho można używać mopa z miękką końcówką przeznaczoną do zbierania kurzu.
Gruntowne czyszczenie
Do usuwania silnych zabrudzeń i uporczywych plam przeznaczone są profesjonalne preparaty czyszczące. Dzięki temu, że ich formuła oparta jest na najnowszej technologii, usuniemy również stare powłoki pielęgnacyjne i konserwacyjne. Środek (np. Środek do gruntownego czyszczenia podłóg lakierowanych Domalux Professional) można stosować również do maszynowego czyszczenia wielkopowierzchniowych lakierowanych posadzek drewnianych w salach sportowych i obiektach użyteczności publicznej takich jak hole czy korytarze. Produkt ten doskonale sprawdza się również w trakcie przygotowania podłóg do nanoszenia nowych powłok ochronnych – konserwacyjnych.
Warto pamiętać, że preparatów do czyszczenia (zwłaszcza o wzmocnionym działaniu) nie należy stosować zbyt często, gdyż zawarte w nich środki alkaliczne mogą powodować szarzenie i kruszenie warstwy lakieru.
Kompleksowa konserwacja
Dodatkową warstwę ochronną wydłużającą czas użytkowania lakierowanej podłogi drewnianej tworzą środki do konserwacji. Dzięki nim wygląd użytkowanej podłogi zostanie odświeżony, a niewielkie zarysowania i zmatowienia zniwelowane.
Podłogę konserwuje się zazwyczaj po pracach remontowych, przed oddaniem pomieszczenia do eksploatacji (pierwszą konserwację należy przeprowadzić po całkowitym utwardzeniu powłoki lakierowej, czyli po ok. 14 dniach od zakończenia lakierowania). W celu zapewnienia ochrony stale użytkowej podłogi, należy zabezpieczyć ją preparatem 1-2 razy w roku.
Ważne jest to żeby przed konserwacją, podłogę dokładnie umyć i oczyścić, aby nie utrwalić wcześniejszych zanieczyszczeń. Konserwację należy wykonać dwukrotnie nierozcieńczonym płynem. Preparaty do konserwacji dostępne są w aspekcie połysk i półmat. Czynność tę należy wykonywać w odstępie 45 min. tak, aby uniknąć zadeptania naniesionej powłoki (drugą warstwę nałożyć w kierunku prostopadłym do kierunku nakładania pierwszej warstwy – „na krzyż”). Zakonserwowaną podłogę należy pozostawić do wyschnięcia, a powierzchnię użytkować po około 8 godzinach od zakończenia czynności.
Podłogę przed czyszczeniem i konserwacją należy każdorazowo odkurzyć urządzeniem z końcówką do sprzątania parkietów, wykonaną z miękkiego włosia. Konserwacja zgodna z radami zniweluje powstałe drobne rysy i ochroni powierzchnię podłogi, natomiast pielęgnacja wzmocni nałożoną powłokę.
dostarczył: infoWire.pl