Wiadomości branżowe

Jak nie stracić pracy magisterskiej z laptopa?_Porady dla 1,5 mln polskich studentów i innych użytkowników komputerów przenośnych

Komputery przenośne stale tanieją. Dzięki temu coraz więcej osób, w tym studentów, może sobie na nie pozwolić. Studenci zapisują w laptopach najważniejsze dla nich dane - wykłady, wyniki badań oraz prace magisterskie. U progu nowego roku akademickiego eksperci odzyskiwania danych opracowali pakiet porad, który pomoże użytkownikom komputerów przenośnych ustrzec się utraty danych. Trzy dni temu dla ponad 1,5 mln studentów w całej Polsce rozpoczął się rok akademicki. Studenci przechowują w swoich komputerach coraz więcej danych w formie elektronicznej, które często nie są drukowane. - W świecie biznesu 90 proc. dokumentów powstaje w formie elektronicznej, a 70 proc. z nich nie jest nigdy drukowane. Ta prawidłowość, choć jeszcze w nie tak dużej skali zaczyna dotyczyć indywidualnych użytkowników komputerów, w szczególności uczniów i studentów. To osoby młode, obeznane z nowoczesnymi technologiami, które coraz więcej ważnych dla siebie danych przechowują w postaci cyfrowej. Dla nich utrata ważnych informacji mogłaby być szczególnie dotkliwa. Zdarza nam się odzyskiwać prace licencjackie, magisterskie, a nawet doktoranckie –

Komputery przenośne stale tanieją. Dzięki temu coraz więcej osób, w tym studentów, może sobie na nie pozwolić. Studenci zapisują w laptopach najważniejsze dla nich dane – wykłady, wyniki badań oraz prace magisterskie. U progu nowego roku akademickiego eksperci odzyskiwania danych opracowali pakiet porad, który pomoże użytkownikom komputerów przenośnych ustrzec się utraty danych. Trzy dni temu dla ponad 1,5 mln studentów w całej Polsce rozpoczął się rok akademicki.

Studenci przechowują w swoich komputerach coraz więcej danych w formie elektronicznej, które często nie są drukowane.

  • W świecie biznesu 90 proc. dokumentów powstaje w formie elektronicznej, a 70 proc. z nich nie jest nigdy drukowane. Ta prawidłowość, choć jeszcze w nie tak dużej skali zaczyna dotyczyć indywidualnych użytkowników komputerów, w szczególności uczniów i studentów. To osoby młode, obeznane z nowoczesnymi technologiami, które coraz więcej ważnych dla siebie danych przechowują w postaci cyfrowej. Dla nich utrata ważnych informacji mogłaby być szczególnie dotkliwa. Zdarza nam się odzyskiwać prace licencjackie, magisterskie, a nawet doktoranckie – mówi Paweł Odor, główny specjalista Ontrack Odzyskiwanie Danych.

Eksperci odzyskiwania danych Ontrack opracowali pakiet porad dla użytkowników komputerów przenośnych, dzięki którym można zminimalizować ryzyko utraty danych:  

Back Up, Back Up, Back Up – czyli archiwizuj. Nawet jeśli korzystasz z super nowoczesnego komputera wyposażonego w dysk twardy o dużej pojemności. Jak pokazuje praktyka każdy sprzęt może zawieść. Rób kopie swoich strategicznych danych na płytach CD, DVD, przenośnych pamięciach flash lub innych nośnikach danych. Archiwum aktualizuj co najmniej raz w tygodniu. W przypadku utraty danych pliki w archiwum będą aktualne.

Testuj swoje archiwa – duża część nawet bardzo profesjonalnych systemów archiwizacyjnych podczas próby uruchomienia zawodzi. Jeśli przegrywasz swoje dane na inny nośnik upewnij się, że kopię można odtworzyć.  

A to już wiesz?  Allegro.pl rozpoczęło współpracę z serwisem filmowym Stopklatka.pl

Chroń komputer przed wirusami – część przypadków utraty danych spowodowana jest działaniem wirusów. Zainstaluj program antywirusowy i regularnie skanuj swój komputer. Dodatkowo bądź świadomy, że serfujący po internecie są narażeni na działanie różnego typu oprogramowania (np. spyware), które może powodować spowolnienie działania komputera.  

Diagnozuj stan swojego komputera – nie czekaj aż komputer, którego używasz, pewnego dnia się zepsuje, co może skutkować utratą danych. Większość profesjonalnych programów diagnostycznych pozwala nie tylko diagnozować ale i przeciwdziałać problemom, które mogą prowadzić do utraty danych.  

Uważaj na dziwne dźwięki – jeśli usłyszysz, że Twój komputer wydaje głośne dźwięki niezwiązane z pracą aplikacji prawdopodobnie dysk twardy jest uszkodzony mechanicznie. W tym wypadku natychmiast wyłącz komputer z zasilania lub wyciągnij baterię i skonsultuj się ze specjalistami.  

Ostrożnie obchodź się z przenośnymi pamięciami – przenośne pamięci są stosunkowo wytrzymałe. Jednak nie znaczy to, że są niezniszczalne. Przechowuj je w futerałach lub miejscach, w których nie będą narażone na zgniecenie lub złamanie. (Tylna kieszeń dżinsów nie jest takim miejscem;-).

Pamiętaj o otoczeniu – nie używaj komputera w pomieszczeniach o dużym zapyleniu i złej wentylacji. Nie stawiaj obok komputera napojów. Nie zasłaniaj wylotów powietrza. Zalanie lub przegrzanie są częstymi powodami utraty danych.  

Zabezpiecz komputer w czasie transportu – laptop podczas transportu jest narażony na obicia i inne uszkodzenia mechaniczne. Przewoź swój notebook w specjalnie do tego przeznaczonej torbie, która chroni komputer przed uszkodzeniami. Zwykły plecak lub torba, mogą nie wystarczyć. W miarę możliwości ogranicz korzystanie z laptopów w pojazdach, dysk twardy jest wtedy narażony na większe uszkodzenia podczas pracy. 

Rozważ kontakt ze specjalistami – w większości przypadków dane można odzyskać. Jeśli utracisz dostęp do swoich cennych informacji zapisanych w komputerze lub na zewnętrznym nośniku skontaktuj się ze specjalistami. W Polsce działa bezpłatna infolinia odzyskiwania danych 0800 90 90 90.### 

A to już wiesz?  Rusza projekt "Interkl@sa na kółkach"

Informacje o firmie Ontrack Odzyskiwanie Danych, polskim oddziale firmy Kroll Ontrack: Ontrack Odzyskiwanie Danych (www.ontrack.pl ) jest polskim oddziałem Kroll Ontrack – światowego lidera w dziedzinie odzyskiwania danych oraz dostarczania elektronicznych środków dowodowych (ang. computer forensics). Firma dysponuje największym i najbardziej zaawansowanym technologicznie w Europie Środkowej i Wschodniej laboratorium odzyskiwania danych i dostarczania elektronicznych środków dowodowych. W strukturach Ontrack Odzyskiwanie Danych działa również, największe poza Stanami Zjednoczonymi, centrum rozwoju oprogramowania Ontrack.

Źródło Kroll Ontrack. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy