Potrafią badać pochodzenie narkotyków, autentyczność dzieł sztuki, dokumentów, przedmioty i obszary pozyskane podczas wykopalisk archeologicznych, analizować procesy degradacji. Nowoczesne laboratorium mikroskopii elektronowej otwarte zostanie we wtorek, 29 listopada o godz. 11 na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej.
Zapraszamy dziennikarzy na prezentację możliwości i zastosowań nowego sprzętu. Głos zabiorą prof. Kazimierz Darowicki, kierownik Katedry Elektrochemii, Korozji i Inżynierii Materiałowej oraz Andrzej Wiśniewski z firmy COMEF, która dostarczyła i skonfigurowała cały skomplikowany system urządzeń wchodzących w skład wyposażenia.
O zmianach na Wydziale Chemicznym będzie mówił gospodarz ? prof. Jacek Namieśnik, dziekan wydziału.
Uwaga! Uroczystość odbędzie się w podziemnym kompleksie naukowo-konferencyjnym.
Katedra Elektrochemii, Korozji i Inżynierii Materiałowej cieszy się dobrą marką w przemyśle i biznesie, bo prowadzi rozwiniętą działalność usługową. Każdego roku realizuje 20-30 opinii, ekspertyz, projektów i wdrożeń za łączną kwotę około 700-800 tys. zł głównie na zlecenie sektora paliwowego, energetycznego, wodnego.
Prowadzi badania biochemiczne na poziomie komórki, ale przygotowana jest również do wsparcia dużych inwestycji takich, jak energetyka jądrowa, która wymaga spełnienia wysokich norm bezpieczeństwa materiałów na wypadek uszkodzenia.
Nowym wyzwaniem dla naszych uczonych będzie zapewne również temat degradacji polimerów, które w tej chwili są wykorzystywane we wszystkich właściwie dziedzinach życia, a nadal nie wiemy, jak w perspektywie czasu będą degradowały np. rury z polipropylenu.
Zespół prof. Darowickiego już formułuje nową ofertę dla biznesu, aby nowy sprzęt mógł być wykorzystywany on-line. Spełnieniem marzeń zespołu byłaby sytuacja, gdyby laboratorium miało tyle zamówień, aby pracować 24 godziny na dobę.
Wyposażenie pracowni mikroskopii elektronowej zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Funduszu Nauki i Technologii Polskiej. Projekt pt. Wielofunkcyjny system do analizy powierzchni działający w wysokiej próżni zyskał wsparcie merytoryczne dyrektorów technicznych wiodących firm w Polsce ? LOTOS-u, Elektrowni Bełchatów, koncernu Orlen.
Więcej dowiecie się Państwo na miejscu. Do zobaczenia.