Już niemal ćwierć miliona turystów odbyło w tym roku niezwykłą podróż wehikułem czasu w Krasiejowie na Opolszczyźnie. Goście odkrywają wspólnie nie tylko nowoczesny Park Nauki i Ewolucji Człowieka, ale także poznają tajemnice dinozaurów. Wszystko to w największym parku tematycznym w Europie, gdzie na ponad 40 hektarach pełnych atrakcji, odkrywa się w formie zabawy prawdziwą historię naszej planety sprzed milionów lat.
Niemal 65 milionów lat temu Ziemię spotkała jedna z największych katastrof w dziejach globu. W wyniku upadku ogromnego meteorytu rzeczywistość zmieniła się o 180 stopni. Wokół tego wydarzenia, w geologicznej przeszłości naszej planety, toczy się opowieść, którą odtworzono na Opolszczyźnie. W miejscu odnalezienia Silesaura, podczas edukacyjnego spaceru po ścieżce paleontologicznej, można dzisiaj spotkać, a czasem nawet dotknąć, ponad 200 przedstawicieli dinozaurów. Znajduje się tam także pawilon muzealny, jeden z niewielu na świecie, zbudowany nad wykopaliskami, gdzie wśród pokładu jeziernego mułowca można dostrzec różne rodzaje skamieniałości odkrywane na Opolszczyźnie. ? Jesteśmy jednym z kilku muzeów na świecie zbudowanych na czynnym stanowisku paleontologicznym? opowiada Anna Kokot z Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. ? Przez całe wakacje pracowały tutaj zespoły młodych paleontologów i badaczy tej dziedziny, odkrywających rozmaite ślady przeszłości. Każdego roku wśród znalezisk pojawiają się artefakty, które dowodzą, że odkrywka w Krasiejowie jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc w tej części Europy. Świadczą o tym wizyty badaczy z wielu krajów, m.in. Czech, Niemiec, czy Chorwacji. Tegoroczny sezon był dla nas bardzo dobry. Mamy nadzieję, że uda nam się pobić rekord i sprawić, aby październik zamknąć liczbą przeszło ćwierć miliona odwiedzających.
Mobilnie cofając się w czasie
Rodzinna wizyta w Krasiejowie to oprócz spaceru pełnego otaczających nas z różnych stron dinozaurów zrekonstruowanych z naukową pieczołowitością, szansa do podejrzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W tym celu stworzono specjalną aplikację mobilną, która ma pomóc każdemu dinomaniakowi podczas wizyty w JuraParku. W aplikacji, dostępnej na smartfony z systemem operacyjnym Android i iOS, można nie tylko poznać tajemnice dinozaurów z Opolszczyzny, ale także przenieść się do początków ludzkości i odkrywać tajemnice człowieka pierwotnego. Dzięki niej można doświadczyć dodatkowych atrakcji z wykorzystaniem augmented reality, czyli rozszerzonej rzeczywistości. Przygoda w Parku Nauki i Ewolucji Człowiego rozpoczyna się od rejsu statkiem kosmicznym, w którym cofamy się do początków człowieka, aby potem razem z cyfrowym przewodnikiem poznawać różnorodne, kluczowe historie w tzw. oknach prehistorii. Można przyjrzeć się wtedy pierwszemu polowaniu na olbrzymią małpę, poznać tajemnicę prehistorycznych pochówków, czy podejrzeć codzienne życie naszych przodków. Na zakończenie niezwykłej podróży w czasie i przestrzeni czekają także wystawy dodatkowe, w ramach których istnieje możliwość odkrycia tajemnic pokrewieństwa. Jak bardzo różnimy się od mieszkańców Antarktydy? Co łączy ludność Gambii i Kenii? Co wspólnego mamy z Krzysztofem Kolumbem? To tylko kilka z wielu pytań, na jakie poznamy odpowiedzi zagłębiając się w etniczne zagadki naszej planety. Wszystko to dzięki najnowszym informacjom uzyskanym w wyniku ogromnego projektu geneograficznego, łączącego badaczy dziejów ludzkości z różnych dziedzin ? od biologii i genetyki, przez paleontologię do m.in. etnologii i geografii.
Z klasą warto poznać dzieje Ziemi
Jesienna wyprawa może być także okazją do ostatnich szaleństw na wolnym powietrzu. Z pewnością pomogą w tym różnego rodzaju zabawki edukacyjne na specjalnie przygotowanym placu zabaw, wypełnionym replikami dinozaurów. Dzięki temu można się przekonać, jak bardzo żarłoczny był T-Rex i czy zabawa na 10-metrowej huśtawce sprawia frajdę nie tylko najmłodszym. Z kolei dla miłośników edukacyjnych podróży w klasowym gronie JuraPark przygotował specjalny konkurs. Szkoły odwiedzające m.in. kompleks w Krasiejowie, po stworzeniu prac plastycznych (podstawówki) bądź filmu video (gimnazja, szkoły średnie), mogą wygrać nagrody związane z wyposażeniem pracowni przyrodniczej o łącznej wartości ponad 50.000 złotych. Termin nadsyłania prac upływa 31 października 2014 r. Będzie je oceniać jury złożone ze specjalistów z dziedziny edukacji i paleontologii. W jego skład wejdą m.in. paleontolog dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie i dr Andrzej Boczarowski, paleontolog, geolog, muzealnik i współautor popularnego podręcznika do biologii w szkole średniej. – Najlepsza podstawówka wygra 20.000 złotych ? mówi Monika Pękala z JuraParku. – Wyróżniona szkoła otrzyma pomoce naukowe w postaci oryginalnej kolekcji skamieniałości. Z kolei najbardziej kreatywna szkoła ponadpodstawowa otrzyma 30.000 złotych oraz pomoce naukowe w postaci repliki czaszki niedźwiedzia jaskiniowego wykonanej w skali 1:1. Więcej informacji o konkursie na stronie www.jurapark.pl/konkurs
dostarczył infoWire.pl