Wiadomości branżowe

Kidprotect.pl z ręką na (E)pulsie

Rozwój serwisów społecznościowych w Internecie otworzył drogę nie tylko dla budowania nowych, wirtualnych grup społecznych, ale również dla przestępców, zyskujących nowy sposób na dotarcie do najmłodszych Internautów. Wirtualne życie dzieci i młodzieży w Internecie przeżywa okres bujnego rozkwitu. Choć może ono wspomóc rozwój interpersonalnych zdolności nastolatków w realnym świecie, niesie ze sobą również nowe rodzaje zagrożeń. Muszą sobie z nimi radzić nie tylko rodzice, ale również policjanci, psychologowie, itd. - Człowiek od zawsze miał potrzebę należenia do grupy - komentuje Jakub Śpiewak, założyciel fundacji Kidprotect.pl zajmującej się bezpieczeństwem dzieci w Internecie. - Powstało mnóstwo portali społecznościowych, które zrzeszają użytkowników w różnego rodzaju grupy zainteresowań, oferują wiele ciekawych funkcji i z punktu widzenia młodzieży, są o wiele bardziej atrakcyjne od rzeczywistych kontaktów z rówieśnikami- dodaje. Istotny może być również fakt, że przystąpienie do internetowej społeczności jest łatwiejsze

Rozwój serwisów społecznościowych w Internecie otworzył drogę nie tylko dla budowania nowych, wirtualnych grup społecznych, ale również dla przestępców, zyskujących nowy sposób na dotarcie do najmłodszych Internautów.

<

p>Wirtualne życie dzieci i młodzieży w Internecie przeżywa okres bujnego rozkwitu. Choć może ono wspomóc rozwój interpersonalnych zdolności nastolatków w realnym świecie, niesie ze sobą również nowe rodzaje zagrożeń. Muszą sobie z nimi radzić nie tylko rodzice, ale również policjanci, psychologowie, itd.

  • Człowiek od zawsze miał potrzebę należenia do grupy – komentuje Jakub Śpiewak, założyciel fundacji Kidprotect.pl zajmującej się bezpieczeństwem dzieci w Internecie. – Powstało mnóstwo portali społecznościowych, które zrzeszają użytkowników w różnego rodzaju grupy zainteresowań, oferują wiele ciekawych funkcji i z punktu widzenia młodzieży, są o wiele bardziej atrakcyjne od rzeczywistych kontaktów z rówieśnikami– dodaje.

Istotny może być również fakt, że przystąpienie do internetowej społeczności jest łatwiejsze niż uczestnictwo w rzeczywistej. Wystarczy się zalogować. Niestety ten prosty sposób rejestracji wykorzystują również osoby o niezbyt czystych zamiarach. – Oszustów zakładających fałszywe profile jest mnóstwo– komentuje Śpiewak. – Znakomita większość z nich jest nieszkodliwa. Są jednak tacy, którzy łamią prawo wykorzystując zbytnie zaufanie i naiwność młodych Internautów – dodaje.

Coraz częściej dzieci spotykają się w Internecie z propozycjami natury seksualnej, liczni oszuści próbują się dowiedzieć o status majątkowy rodziców, wyłudzają podstępem różne dane. – Dlatego tak ważna jest świadomość poparta gruntowną wiedzą na temat zagrożeń płynących z Internetu– wyjaśnia prezes Fundacji. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Kidprotect.pl od lat współpracuje z licznymi portalami skupiającymi wokół siebie dzieci i młodzież. Do tego grona dołączył w ostatnim czasie jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych w Polsce, Epuls.pl. W zakładce Bezpieczeństwo użytkownicy portalu mogą zadawać ekspertom z Fundacji pytania na temat bezpieczeństwa w Internecie, jak również zgłaszać wszelkie nadużycia.

A to już wiesz?  Szkolenie dla policjantów w Krynicy

Wraz z portalem Fundacja organizuje też liczne konkursy. Ostatni polegał na napisaniu opowiadania dotyczącego cyberprzemocy rówieśniczej. – Zjawisko znęcania się dzieci nad dziećmi z wykorzystaniem Internetu jest coraz powszechniejsze – komentuje Jakub Śpiewak. – Co ciekawe, duża część opowiadań wyglądała na rzeczywistą relację a nie fikcję literacką – dodaje.

Fundacja cały czas powiększa grono swoich współpracowników.  – Dążymy do tego, żeby nasi eksperci byli obecni na wszystkich największych portalach społecznościowych, chatach i forach dyskusyjnych– podkreśla Śpiewak. – Mamy nadzieję, że za Epulsem pójdą kolejne portale.

Kidprotect.pl jest fundacją non for profit. Działa od 2002 roku a jej założycielem jest znany dziennikarz, Jakub Śpiewak. Fundacja zajmuje się m.in. przeciwdziałaniem przestępczości seksualnej w Internecie. Poprzez liczne kampanie i szkolenia stara się zarówno pomagać ofiarom jak i leczyć sprawców. Więcej informacji na temat działalności Fundacji można znaleźć na stronach www.kidprotect.pl i www.bezpiecznyinternet.org.

Źródło Fundacja Kidprotect.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy