Wiadomości branżowe

Marcin Kowalczyk ? student Politechniki Gdańskiej w finale Mam talent!

Fenomenalna pamięć i niebywała sprawność manualna – tymi słowy można scharakteryzować Marcina Maskowa Kowalczyka, który potrafi w kilka sekund, w dodatku z zasłoniętymi oczyma, ułożyć kostkę Rubika. Maskow jest studentem II roku matematyki stosowanej na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na naszej uczelni.  W sobotę, 24 listopada wystąpi w finale 5 edycji telewizyjnego show Mam Talent. Program rozpoczyna się o godz. 20.00 w TVN. – Studenci matematyki lubią rozwiązywać łamigłówki, a układanie kostki Rubika jest w tym gronie popularne. Może dlatego, że studiujący na naszym wydziale mają zazwyczaj bardzo dobrą pamięć. Myślę, że duże znaczenie mają także predyspozycje matematyczne – mówi dr inż. Grzegorz Graff, prof. nadzw. PG, kierownik projektu Centrum Zastosowań Matematyki.– Nie miałem przyjemności poznać Marcina Kowalczyka, jestem jednak pod wrażeniem umiejętności, jakie prezentuje – dodaje.Marcin Kowalczyk pochodzi z Grudziądza. Układaniem kostki Rubika zainteresował się w klasie maturalnej. Jest samoukiem. Podobno ćwiczy od 4 do 6 godzin, a w domu ma

Fenomenalna pamięć i niebywała sprawność manualna ? tymi słowy można scharakteryzować Marcina Maskowa Kowalczyka, który potrafi w kilka sekund, w dodatku z zasłoniętymi oczyma, ułożyć kostkę Rubika. Maskow jest studentem II roku matematyki stosowanej na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na naszej uczelni. 

 W sobotę, 24 listopada wystąpi w finale 5 edycji telewizyjnego show Mam Talent. Program rozpoczyna się o godz. 20.00 w TVN.

 ? Studenci matematyki lubią rozwiązywać łamigłówki, a układanie kostki Rubika jest w tym gronie popularne. Może dlatego, że studiujący na naszym wydziale mają zazwyczaj bardzo dobrą pamięć. Myślę, że duże znaczenie mają także predyspozycje matematyczne ? mówi dr inż. Grzegorz Graff, prof. nadzw. PG, kierownik projektu Centrum Zastosowań Matematyki.

? Nie miałem przyjemności poznać Marcina Kowalczyka, jestem jednak pod wrażeniem umiejętności, jakie prezentuje ? dodaje.

Marcin Kowalczyk pochodzi z Grudziądza. Układaniem kostki Rubika zainteresował się w klasie maturalnej. Jest samoukiem. Podobno ćwiczy od 4 do 6 godzin, a w domu ma aż 79 kostek.

? Maskowa poznałem cztery lata temu w liceum. Odkąd pamiętam zawsze był świetny z matematyki, potrafił podać wynik zadania tuż po tym, jak nauczycielka skończyła dyktować jego treść ? mówi Łukasz Rzepczyński, dobry kolega Marcina, student Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska na PG.

? Pamiętam też sytuację, jak jeden z kolegów rozwiązywał na tablicy zadanie z fizyki, miał do pomnożenia dwie liczby z kilkoma miejscami po przecinku. Zapytał Maskowa o wynik, bo to było szybsze niż wpisanie działania w kalkulator ? śmieje się Łukasz.

Dwudziestoletni Marcin Kowalczyk jest rekordzistą świata w układaniu wielu kostek z zasłoniętymi oczami: 26 kostek w 53 min. i 1 sek. Warto dodać, że wynik ten zawiera także czas poświęcony na zapamiętanie układu kostek – było to ok. 34 min.

Czas, w jakim Maskow układa kostkę jest imponujący. Wynalazcy magicznej kostki, architektowi Ernő Rubikowi pierwsze ułożenie zabawki zajęło miesiąc.  

A to już wiesz?  Stworzenie cyfrowego bliźniaka Ziemi coraz bliżej. Pomoże precyzyjniej przewidywać klęski żywiołowe

? Matematycznie udowodniono, że każdą kostkę Rubika, niezależnie jak ją wymieszamy da się ułożyć w maksymalnie 20 ruchach ? powiedział w odcinku półfinałowym Maskow, by chwilę potem potwierdzić tę tezę.

W odcinku półfinałowym Marcin Kowalczyk zapamiętał układ 24 kostek. Ułożył trzy losowo wybrane przez jurorów. Co przygotuje na odcinek finałowy przekonamy się już w sobotę.

? Jestem współlokatorem Maskowa, codziennie słyszę jak za ścianą układa kostki. Marcin zapamiętuje także układ talii kart albo szeregi losowych liczb, co jest bardzo efektowne ? mówi Łukasz Rzepczyński.

 Podczas półfinału Łukasz asystował Marcinowi.

? Swoją obecnością chciałem go podnieść na duchu ? mówi  Rzepczyński. ? W sobotę, na finale będę trzymał kciuki na widowni.

 Odcinek półfinałowy można obejrzeć na stronie internetowej programu Mam Talent.

 Polecamy także wywiad z Maskowem przygotowany przez Centrum Informatyczne TASK: http://www.youtube.com/watch?v=JqlRhpXt114

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy