Alfabet zastosowań matematyki ? pod takim hasłem przebiegać będzie drugi dzień VI Seminarium „Bez matematyki kariery nie zrobisz”. Naszą uczelnię odwiedzi blisko 800 uczniów, którzy będą uczestniczyć w warsztatach dedykowanych obecności matematyki w sztuce, informatyce, epidemiologii, medycynie, oceanotechnice, biznesie, etc.
W przygotowanie warsztatów (12 paneli pod wspólnym tytułem ?Matematyka w??) zaangażowali się zarówno nauczyciele akademiccy i studenci, jak i firmy współpracujące z uczelnią. Dzięki temu uczniowie (gimnazjaliści i licealiści) dowiedzą się od praktyków ? najczęściej niematematyków ? że matematyka pomaga w karierze zawodowej. Szczegółowy harmonogram dostępny jest tutaj. Na niektóre warsztaty są jeszcze wolne miejsca.
Wykład wprowadzający w tematykę warsztatów zatytułowany ?Alfabet zastosowań matematyki? wygłosi dr Barbara Wikieł, doc. PG, dyrektor Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość PG (Aula w Gmachu Głównym PG, godz. 9.15).
? Matematyka jest wszechobecna. Zastosowań matematyki doszukamy się praktycznie w każdej dziedzinie nauki i życia codziennego: od A ? Architektury, Biotechnologii, Chemii przez Ekonomię, Informatykę i Mechanikę aż po Z ? Zarządzanie. Tak zebrał się pełen alfabet ? zachęcają do udziału w wykładzie oraganizatorzy seminarium.
Gościem specjalnym seminarium będzie dr Krzysztof Ciesielski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor i współautor wielu publikacji popularyzujących matematykę. Prof. Ciesielski opowie o „Matematyce w wyborach” (Aula w Gmachu Głównym PG, godz. 13.00).
Kolejny wykład pt.”Matematyka języku literackim i świecie muzyki” wygłosi dr Lucyna Kapała z Uniwersytetu Gdańskiego (Aula w Gmachu Głównym PG, godz. 14.15). Podczas wykładu dowiemy się m.in., że dystans między matematyką a dziedzinami humanistycznymi zmniejsza się. Na ten wykład są jeszcze wolne miejsca.
***
Seminarium ?Bez matematyki kariery nie zrobisz” rozpoczęło się 26 marca. Otworzył je prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej. Seminarium należy do kluczowych wydarzeń Roku Matematyki na Pomorzu.
W spotkaniu biorą udział znamienici goście, m.in. Krzysztof Trawicki ? Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Katarzyna Hall ? była minister edukacji narodowej, prof. Edmund Wittbrodt ? senator RP, Adam Krawiec ? dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Renata Ropiela ? dyrektor Centrum Edukacji nauczycieli w Gdańsku. W gronie dyskutantów znajdują się także rektorzy i prorektorzy naszej uczelni, przedstawiciele uczelni wyższych.
Pierwszy dzień seminarium dedykowany jest nauczycielom, przedstawicielom samorządów i środowiska gospodarczego. Ma charakter zamknięty. W Auli Gmachu Głównego PG trwają dyskusje m.in. o inicjatywach wspierających rozwój kompetencji matematycznych na poszczególnych szczeblach edukacji w Województwie Pomorskim (w tym m.in. o wykorzystywaniu środków EFS do wspierania rozwoju kompetencji matematycznych oraz o projekcie ?Zdolni z Pomorza?). Kolejny z paneli dyskusyjnych dotyczy kształcenia matematycznego na poziomie szkoły i uczelni wyższej, w tym także egzaminu maturalnego. Natomiast podczas ostatniego panelu uczestnicy będą się zastanawiać jak rozwijać myślenie matematyczne i dlaczego uczniowie boją się matematyki.
Podsumowaniem pierwszego dnia seminarium będą warsztaty pt. ?Jak rozbudzać zainteresowanie matematyką??. W spotkaniu uczestniczyć będą uczniowie, studenci, nauczyciele, kadra akademicka, przedstawiciele samorządów lokalnych i środowiska gospodarczego.
***
Pełen tytuł tegorocznego seminarium brzmi: ?Bez matematyki kariery nie zrobisz. Efekty wsparcia Europejskiego Funduszu Społecznego w rozwijaniu kompetencji kluczowych w województwie pomorskim?. Seminarium jest kontynuacją spotkań o tym samym tytule organizowanych na Politechnice Gdańskiej od 2006 roku przy współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, a następnie także z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. W tym szczególnym roku ? Roku Matematyki na Pomorzu ? do współudziału zaproszone zostały także Akademia Pomorska w Słupsku i Uniwersytet Gdański. 27 marca na uczelniach współorganizujących seminarium także odbywają się spotkania popularyzatorskie:
- ?Matematyka jako ważny składnik cywilizacji i kultury? (Uniwersytet Gdański)
- ?Gdzie spojrzeć, wszędzie matematyka? (Akademia Pomorska w Słupsku).
Strona internetowa Roku Matematyki na Pomorzu.
dostarczył infoWire.pl