Wiadomości branżowe

Na rynku jest już pierwszy system, zgodny z nadchodzącymi zmianami w przepisach VAT

Na rynku jest już pierwszy system, zgodny z nadchodzącymi zmianami w przepisach VAT
W piątek, 30 listopada Prezydent Bronisław Komorowski podpisał tzw. III ustawę deregulacyjną. W tym samym dniu Sage, producent oprogramowania, wydał na rynek nową wersję czołowego rozwiązania wspomagającego zarządzanie dla segmentu MSP – Systemu Symfonia.System jest przystosowany do obsługi zapowiadanych w rozporządzeniach Ministra Finansów zmian, planowanych na 1 stycznia 2013 oraz do zmian w nowelizowanej właśnie ustawie o VAT, bez względu na termin wejścia w życie jej przepisów – od 1 stycznia, jak projektował Rząd – czy od 1 kwietnia przyszłego roku, co zaproponował Senat.Celem podpisanej już ustawy deregulacyjnej jest m.in. ograniczenie negatywnego zjawiska zatorów płatniczych. Przepisy ustawy zaczną obowiązywać za niespełna miesiąc, od 1 stycznia 2013 – do tego czasu setki tysięcy przedsiębiorców powinny dostosować użytkowane przez siebie oprogramowanie. Firma Sage, jako pierwszy w Polsce producent oprogramowania, już w dniu podpisania ustawy przez Prezydenta, wyemitowała nową wersję Systemu Symfonia 2013.1, która na bieżąco obsługiwać będzie zmiany, jakie wejdą w życie od nowego roku.Linia programów Symfonia pozwoli przedsiębiorcom

W piątek, 30 listopada Prezydent Bronisław Komorowski podpisał tzw. III ustawę deregulacyjną. W tym samym dniu Sage, producent oprogramowania, wydał na rynek nową wersję czołowego rozwiązania wspomagającego zarządzanie dla segmentu MSP ? Systemu Symfonia.

System jest przystosowany do obsługi zapowiadanych w rozporządzeniach Ministra Finansów zmian, planowanych na 1 stycznia 2013 oraz do zmian w nowelizowanej właśnie ustawie o VAT, bez względu na termin wejścia w życie jej przepisów ? od 1 stycznia, jak projektował Rząd ? czy od 1 kwietnia przyszłego roku, co zaproponował Senat.

Celem podpisanej już ustawy deregulacyjnej jest m.in. ograniczenie negatywnego zjawiska zatorów płatniczych. Przepisy ustawy zaczną obowiązywać za niespełna miesiąc, od 1 stycznia 2013 ? do tego czasu setki tysięcy przedsiębiorców powinny dostosować użytkowane przez siebie oprogramowanie. Firma Sage, jako pierwszy w Polsce producent oprogramowania, już w dniu podpisania ustawy przez Prezydenta, wyemitowała nową wersję Systemu Symfonia 2013.1, która na bieżąco obsługiwać będzie zmiany, jakie wejdą w życie od nowego roku.

Linia programów Symfonia pozwoli przedsiębiorcom pracować zgodnie z przepisami wynikającymi z tzw. III ustawy deregulacyjnej, jak i nowelizowanej właśnie ustawy VAT. ?Doskonała praca zespołu analityków, programistów i konsultantów przyniosła konkretny rezultat: oddajemy do dyspozycji przedsiębiorców przetestowany, przygotowywany do obsługi nadchodzących zmian prawnych system, najszybciej spośród polskich producentów oprogramowania. Wprowadzając na rynek Symfonię, daliśmy tysiącom firm komfort i czas na przygotowanie się do nowych przepisów? ? wyjaśnia Katarzyna Kaganiec, Dyrektor Działu Zarządzania Produktami w Sage.

O czym powinni wiedzieć przedsiębiorcy przed Sylwestrem 2012:

1. Na zmiany pozostało bardzo niewiele czasu

Od stycznia 2013 wchodzić mają w życie nowe przepisy w zakresie fakturowania, rozliczania podatków VAT i dochodowego. Niektóre z nich wprowadzone będą przez rozporządzenia Ministra Finansów. Praktycznie wszystkie zmiany prawne pociągają za sobą konieczność dostosowania użytkowanych programów: finansowo-księgowych, handlowych, do ewidencji środków trwałych a nawet do rozliczania płac. Firma Sage zidentyfikowała ogółem kilkadziesiąt zmian, które powinno się przeprowadzić w systemach wspomagających zarządzanie. Przedsiębiorcom jak zwykle dano mało czasu na aktualizacje systemów; tym bardziej, iż dla wielu firm już rozpoczął się okres przedświąteczny, który nie sprzyja pracom administracyjnym.

A to już wiesz?  Shell wśród najsilniejszych marek na polskim rynku

2. Konieczne lub zalecane w systemach aktualizacje dotyczą przede wszystkim:

  • zapewnienia mechanizmów tzw. kontroli biznesowej na wypadek audytu, kontroli przeprowadzanych przez urzędy skarbowe;
  • wsparcia dla posługiwania się fakturą elektroniczną oraz ewidencji kontrahentów, którzy wyrazili sprzeciw na otrzymywanie e-faktur;
  • możliwości wystawiania i rejestrowania faktur uproszczonych oraz kalkulacji VAT od tych faktur;
  • możliwości wystawiania i obsługi księgowej faktur generowanych w imieniu nabywcy;
  • zapewnienia automatycznej obsługi faktur w ramach nowej metody kasowej;
  • możliwości automatycznego generowania deklaracji rocznej CIT-8;
  • zapewnienie obsługi ulgi za złe długi, zgodnie z nowymi zasadami;
  • zapewnienie prawidłowego rozliczania kosztów uzyskania przychodów od faktur, które nie zostały opłacone przez dłużnika we wskazanym terminie;
  • prawidłowego rozliczania kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich;
  • obsługa prawa do odbioru dnia wolnego od pracy za święta przypadające w dni ustawowo wolne od pracy.

3. Na tym nie koniec. Idą kolejne zmiany!

Przedsiębiorcy powinni również wiedzieć, że czekają ich kolejne zmiany. ?Według planów, od stycznia 2014 r. zaczną obowiązywać przepisy, które wprowadzają rewolucję w ustalaniu momentu powstania obowiązku podatkowego. Część z tych przepisów znamy już dziś, a ponieważ te zmiany w prawie pociągają za sobą konieczność modyfikacji systemów, już się na nie przygotowujemy? ? mówi Katarzyna Kaganiec.

4. Warto ograniczać koszty aktualizacji ? np. poprzez abonament

Koszty dostosowania systemów do przepisów spoczywają na przedsiębiorcach. Warto zatem też wiedzieć, jak je minimalizować. Jednym ze sposobów jest inwestycja w usługę producenta oprogramowania ? tzw. abonament. W ramach takiej usługi użytkownik systemu ma pewność, że otrzyma nieodpłatnie nowe wersje oprogramowania, które będą dostosowane do zmieniających się przepisów. W tym przypadku warto wybrać sprawdzonego producenta, który szybko reaguje na zmiany, zapewniając zgodne z prawem systemy. ?Warto postawić na firmę, która jako pierwsza w Polsce udostępnia zaktualizowane wersje. W naszym przypadku posiadanie abonamentu jest równoznaczne z dostępem do aktualizacji. Abonament obejmuje aż 24 miesiące, co w perspektywie zapowiadanych licznych zmian w prawie jest dobrą inwestycją? ? dodaje dyrektor Katarzyna Kaganiec, Sage.

A to już wiesz?  Konkurencyjność polskiego sektora IT powoli spada. W tym roku palmę pierwszeństwa w regionie przejęła Estonia

Planowanym zmianom w przepisach i ich konsekwencjom poświęcono w mediach już wiele uwagi, jednak dla wielu przedsiębiorców wciąż jest sporo niewiadomych. Dlatego Sage prowadzi stale wsparcie merytoryczne w ramach Infolinii VAT, która dostępna jest pod numerem telefonu: 22 417 93 93.

Dodatkowe informacje o Systemie Symfonia można znaleźć pod tym adresem: http://www.sage.com.pl

 

<

p style=”text-align: left;”>Sage sp. z o.o. jest wiodącym producentem oprogramowania wspomagającego zarządzanie, głównie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Spółka wchodzi w skład Sage Group plc ? należącej do grona największych dostawców rozwiązań wspomagających zarządzanie na świecie. Posiada oddziały w Bytomiu, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Sopocie, Warszawie i Wrocławiu oraz sieć ponad 400 dystrybutorów i partnerów biznesowych na terenie całego kraju.
Oferta firmy obejmuje m.in. System Zarządzania Forte ? zaawansowane rozwiązanie klasy ERP dla średnich przedsiębiorstw ? oraz 2 linie produktów dla małych firm i mikroprzedsiębiorstw: Symfonia i Symfonia Start, a także w pełni zlokalizowany program CRM: Sage ACT!.
Od maja 2011 r. do oferty firmy dołączony został międzynarodowy system Sage ERP X3 ? globalne, zintegrowane rozwiązanie ERP dla dynamicznie rozwijających się średnich i większych przedsiębiorstw.

http://www.sage.com.pl

http://g.co/maps/nky9n 

http://blog.sage.com.pl 

Źródło Sage Sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy