Wiadomości branżowe

Oligofrenopedagogika i zoofizjioterapia ? czy po tych kierunkach jest praca?

Uczelnie coraz częściej przyciągają studentów nowymi kierunkami. Oligofrenopedagogika, muzyka użytkowa, zoofizjoterapia – to tylko niektóre z przykładów. Czy studenci po takich specjalnościach mogą liczyć na zatrudnienie?– Niż demograficzny zmusza uczelnie wyższe do większej elastyczności. Młodzi ludzie boją się prawa, ekonomii czy kierunków inżynierskich. Nie zawsze ich ukończenie wiąże się z osiągnięciem sukcesu finansowego. Z kolei nowe kierunki to wielka zagadka, po której nie wiemy czego możemy się spodziewać. Obawiam się jednak, że jest to tylko chwilowa moda i sposób na to, by przyciągnąć niezdecydowanych studentów atrakcyjną nazwą. Pamiętajmy, że dla uczelni większa liczba żaków oznacza napływ większych pieniędzy – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.Nowe kierunki, stare praktykiNa nowo otwartej zoofizjoterapii zdecydowało się studiować aż 95 kandydatów i to już w pierwszej turze naborów. Jak mówi w rozmowie z Bankier.pl dr Mieczysław Naparty, rzecznik prasowy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy,

Uczelnie coraz częściej przyciągają studentów nowymi kierunkami. Oligofrenopedagogika, muzyka użytkowa, zoofizjoterapia ? to tylko niektóre z przykładów. Czy studenci po takich specjalnościach mogą liczyć na zatrudnienie?

? Niż demograficzny zmusza uczelnie wyższe do większej elastyczności. Młodzi ludzie boją się prawa, ekonomii czy kierunków inżynierskich. Nie zawsze ich ukończenie wiąże się z osiągnięciem sukcesu finansowego. Z kolei nowe kierunki to wielka zagadka, po której nie wiemy czego możemy się spodziewać. Obawiam się jednak, że jest to tylko chwilowa moda i sposób na to, by przyciągnąć niezdecydowanych studentów atrakcyjną nazwą. Pamiętajmy, że dla uczelni większa liczba żaków oznacza napływ większych pieniędzy ? komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Nowe kierunki, stare praktyki

Na nowo otwartej zoofizjoterapii zdecydowało się studiować aż 95 kandydatów i to już w pierwszej turze naborów. Jak mówi w rozmowie z Bankier.pl dr Mieczysław Naparty, rzecznik prasowy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, kierunek ten okazał się prawdziwym hitem. Uczelnia z radością zwiększyła więc limit miejsc ? z początkowo zaplanowanych 60, do wspomnianych już 95.

Z danych zebranych przez Bankier.pl wynika, że do podjęcia nauki na oligofrenopedagogice z arteterapią chętnych było 67 studentów –  to aż o 17 więcej niż przewidywał limit uczelni. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także doradztwo polityczne i publiczne ? tu na 90 wolnych miejscach chciało studiować 106 kandydatów. Bardzo dużą popularność w tegorocznej rekrutacji zdobył też nowy kierunek na Uniwersytecie Jagiellońskim.  Ne jednym miejscu na prawie własności intelektualnej i nowych mediów studiować chciało aż 8 kandydatów.

Nie wszystko złoto, co się świeci

W dobie niżu demograficznego uczelnie rywalizują o studentów i starają się ich przyciągnąć do siebie  atrakcyjnym brzmieniem nazw kierunków. Taka praktyka, pod warunkiem, że jest zgodna z założonymi efektami kształcenia, to jeden z popularnych elementów promocji oferty dydaktycznej uczelni ? podaje w stanowisku dla Bankier.pl Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

A to już wiesz?  Zalicz WF z Egurrola Dance Studio

? Uczelnie przekonują, że autorskie i nietypowe kierunki studiów zapewnią przyszłym absolwentom zatrudnienie na rynku pracy. Jednak to, że coś ładnie wygląda w folderze reklamowym wcale nie oznacza, że jest dobre ? komentuje Jagoda Klonowska, analityk Bankier.pl.

Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Oryginalne-kierunki-studiow-2014-2015-Bedzie-po-nich-praca-7220004.html

Analizy Bankier.pl


dostarczył infoWire.pl

Źródło Bankier.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy