W tym roku Polacy odpoczywają zgodnie z zaleceniem specjalistów – dwa tygodnie – wynika z sondażu przeprowadzonego przez serwis Praca Wirtualnej Polski (praca.wp.pl). Tego lata większość Polaków zastosuje się do zaleceń ekspertów i będzie odpoczywać równe dwa tygodnie. Aż 43% biorących udział w sondażu serwisu Praca Wirtualnej Polski (praca.wp.pl) zadeklarowało, że udaje się na czternastodniowy wypoczynek.
Niestety nie brakuje też osób, które nie myślą o wakacyjnym relaksie – 20% ankietowanych na urlop nie wybiera się w ogóle.
Są i tacy szczęśliwcy, którzy robią sobie tzw. „dłuższą przerwę”– 11% pracowników zamierza odpoczywać ponad miesiąc. Tydzień relaksu będzie miało 15% biorących udział w sondażu WP, a bliżej nieokreślone „kilka dni laby” deklaruje 11% z nich.
Dwa tygodnie to, zdaniem psychologów, minimalny czas trwania urlopu. Jak twierdzą specjaliści, kilka pierwszych dni zajmuje nam „przestawienie się na tryb wakacyjny”. W ich trakcie przestajemy myśleć o niezałatwionych sprawach, piętrzących się dokumentach, nieodebranych mailach. Niektórzy stoją na stanowisku, że urlop tygodniowy po prostu nie ma sensu.
„Jeśli ktoś jest bardzo aktywny zawodowo, pracuje po godzinach, jest pracoholikiem, to krótki urlop może być dla niego bardzo uciążliwy, nawet stresujący. – twierdzi Tadeusz Rymkowiak, psycholog i terapeuta – Może nawet czuć się chory, nie na swoim miejscu. Trzeba czasu na przestawienie się z trybu pracy na tryb urlopowy. Doradzam dłuższe urlopy i to najlepiej wyjazdowe. Idealnie byłoby wyjechać na miesiąc gdzieś poza miejsce zamieszkania. Chodzi o zmianę otoczenia. Tylko w taki sposób można odpocząć i zmagazynować energię na kolejne miesiące pracy.”
W ankiecie serwisu Praca Wirtualnej Polski oddano 2516 głosów.
Praca: http://praca.wp.pl