Wiadomości branżowe

Powstaną nowe budynki przy ulicy Siedlickiej ? sprawdź jakie

Pracownia FORT z Gdańska wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej kompleksu składającego się z Centrum Nanotechnologii B, Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość oraz parkingu podziemnego na 50 miejsc postojowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku.Obiekt zostanie usytuowany na ul. Siedlickiej, czyli w miejscu, gdzie biegnie naturalna granica pomiędzy zabytkową a współczesną zabudową uczelnianego kampusu. W tej chwili na działce stoi budynek Działu Gospodarczego PG. – Mam nadzieję, że ta inwestycja odmieni charakter ulicy Siedlickiej – dziękował rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk. – Chcieliśmy, aby stała się ona nowoczesną ulicą. Mam nadzieję, że w ciągu dwóch najbliższych lat będziemy mieli okazję przekonać się, czy nam się udało. Zakładam też, że będziemy mogli odnowić gmach Wydziału Mechanicznego w podobnym stylu. Budynek zasadniczy będzie miał wysokość 15,5 metra, czyli cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną. – Nie stać nas na tandetną zabudowę –

Pracownia FORT z Gdańska wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej kompleksu składającego się z Centrum Nanotechnologii B, Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość oraz parkingu podziemnego na 50 miejsc postojowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku.

Obiekt zostanie usytuowany na ul. Siedlickiej, czyli w miejscu, gdzie biegnie naturalna granica pomiędzy zabytkową a współczesną zabudową uczelnianego kampusu. W tej chwili na działce stoi budynek Działu Gospodarczego PG.

 ? Mam nadzieję, że ta inwestycja odmieni charakter ulicy Siedlickiej ? dziękował rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk. ? Chcieliśmy, aby stała się ona nowoczesną ulicą. Mam nadzieję, że w ciągu dwóch najbliższych lat będziemy mieli okazję przekonać się, czy nam się udało. Zakładam też, że będziemy mogli odnowić gmach Wydziału Mechanicznego w podobnym stylu.

 Budynek zasadniczy będzie miał wysokość 15,5 metra, czyli cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną.

 ? Nie stać nas na tandetną zabudowę ? mówił tuż po ogłoszeniu wyników konkursu prof. Antoni Taraszkiewicz, współwłaściciel pracowni FORT, która wygrała konkurs. ? Zaprojektowaliśmy obiekt na wskroś nowoczesny, nawiązujący poprzez skalę, artykulację fasady oraz koloryt materiałów do najwyraźniejszych wartości reprezentowanych w architekturze starych budynków politechniki. Zależało nam również na tym, aby wprowadzić do kompleksu wyraźny element rekreacyjny ? na wewnętrznym dziedzińcu, ale również na każdej kondygnacji zaprojektowaliśmy kawiarniane stoliki, fotele, wolny dostęp do internetu.

Warto dodać, że według projektów pracowni FORT realizowane są inne, ważne i ciekawe inwestycje na terenie Trójmiasta ? budowane właśnie Europejskie Centrum Solidarności, kamieniczki przy ul. Szerokiej czy zespół mieszkaniowo-usługowy z hotelem w kwartale ulic Spichrzowej, Chmielnej i Żytniej, zwany Nowym Spichlerzem. Z istniejących obiektów można wymienić ? Centrum Handlowe Manhattan, biurowiec Ka5 przy ul. Kartuskiej, City Forum i Krewetkę, budynek Saniporu w Gdyni. Wspólnikami prof. Antoniego Taraszkiewicza, dziekana Wydziału Architektury PG, są wybitni architekci: mgr inż. arch. Piotr Mazur i dr inż. arch. Wojciech Targowski z Katedry Architektury Mieszkaniowej.

A to już wiesz?  Rusza nabór projektów na Bella Skyway Festival

Istotnym warunkiem regulaminu było zaprojektowanie kompleksu tak, aby dać możliwość podzielenia inwestycji na etapy. W pierwszym etapie powstanie na pewno Nanotechnologia B, gdzie znajdzie się pięć Laboratoriów: Mikroskopii Elektronowej, Preparatyki Metali, Obróbki Laserowej, Badań Mechanicznych i Procesów Degradacji.

Następnie dobudowana zostanie przestrzeń dla CNMiKnO. Plan przewiduje, że parking może powstać jako ostatni. Na stropie podziemnego parkingu architekci proponują atrakcyjne zagospodarowanie ? wyposażenie placu w elementy małej architektury ? siedziska z kaskadą wodną, fontannę oraz ławki, oświetlenie oraz wysoką i niską zieleń.

 Zjazd do garażu podziemnego przewidziano od strony północnej, przy budynku Auditorium Novum.

Wejście główne do budynku zlokalizowane zostało od ulicy Siedlickiej. Prowadzi ono do holu windowego, z którego kilkoma stopniami będzie można zejść na reprezentacyjny plac urządzony na płycie parkingu.

Wykończenie budynku zaprojektowano w oparciu o szlachetne materiały ? czerwony kamień elewacyjny, który decyzją Sądu Konkursowego zostanie zastąpiony cegłą; aluminiowe fasady słupowo-ryglowe, aluminiową ślusarkę okienną i drzwiową oraz płyty kamienno-betonowe na nawierzchni placu. Czerwień zastosowana w elewacji ?rozcięta? zostanie wąskimi pasami jasnego kamienia, by nawiązać do neorenesansu niderlandzkiego, dominującego w historycznej części kampusu. Przy czym, jak podkreślają twórcy, odniesienia do historycznej zabudowy nie są bezpośrednimi przeniesieniami ani zapożyczeniami, a proponowana architektura ma być w intencji autorów nowoczesna i świadczyć o czasie, w którym powstała.

Na wewnętrzny dziedziniec będzie się można dostać także poprzez klatki schodowe, a osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich skorzystają z dwóch, przeszklonych, panoramicznych wind.

? Bardzo się cieszę, że centrum nauczania matematyki zostanie w przyszłości przeniesione w głąb kampusu, będziemy bliżej wydziałów, czyli bliżej studentów, z którymi współpracujemy ? mówi doc. Barbara Wikieł, dyrektor CNMiKnO. ? Nowa przestrzeń pozwoli nam urządzić multimedialną salę wykładową, w której możliwe będzie symulowanie i wizualizacja zjawisk fizycznych i matematycznych. Choćby zachowanie funkcji przy zmiennych danych, równań różniczkowych, które służą do opisania zjawisk fizycznych. Myślę, że studenci chętniej będą zaglądali do interesującego wnętrza.

A to już wiesz?  Portret polskiego Internauty - analiza zapytań do wyszukiwarki

Koszty budowy nowego kompleksu budynków zostaną pokryte częściowo z oszczędności uzyskanych w projekcie Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej, współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt robót budowlanych wyliczono na 29 400 000 zł.

 Honorowy patronat nad konkursem objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich.

 Skład zwycięskiego zespołu

Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe FORT sp. z o.o.

Antoni Taraszkiewicz

Piotr Mazur

Wojciech Targowski

Agnieszka Malinowska

Agnieszka Gruda

Roksana Czartopolska-Bętlejewska

Karolina Taraszkiewicz

Paweł Podwojewski

 

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy