Inżynier

Pracodawcy doceniają rodziców

Pracodawcy doceniają rodziców
Informacja prasowa Coraz więcej pracodawców wspiera swoich pracowników w roli rodziców, przygotowując dla nich działania nie tylko z okazji Dnia Dziecka. Takie podejście zwiększa zainteresowanie

Informacja prasowa

Coraz więcej pracodawców wspiera swoich pracowników w roli rodziców, przygotowując dla nich działania nie tylko z okazji Dnia Dziecka. Takie podejście zwiększa zainteresowanie ze strony kandydatów i zmniejsza stopień rotacji w przedsiębiorstwie. Doskonale rozumieją to takie firmy, jak Eko-Okna, czy UBS, które inwestują w aktywności poświęcone zatrudnionym mamom i tatom oraz ich rodzinom. Ich działania są przykładem dobrych praktyk dla rynku pracy, również w obszarze CSR, wychodzącym poza wsparcie własnych pracowników.

Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku szanse na sprawne działanie i wzrost efektywności mają pracodawcy, którzy faktycznie słuchają swoich pracowników. Bardzo istotną rolę odgrywają tu zrozumienie potrzeb oraz problemów zatrudnionych, a także wyznawanych wartości. Stąd coraz więcej pracodawców uwzględnia aktywności skierowane do zatrudnionych rodziców w długofalowej strategii zarządzania personelem.

– Rodzice stanowią sporą część zatrudnionych u nas osób. Nic dziwnego, że pośród oferowanych przez nas dodatków pracowniczych są i te adresowane do nich – mówi Barbara Frankowicz, kierownik działu personalnego z Eko-Okna, śląskiej firmy, będącej jednym z liderów swojej branży na świecie.
Firma specjalnie dla dzieci pracowników dofinansowuje udział w kursie języka francuskiego, pobyt w żłobku partnerskim, pamięta również o wyprawce dla każdego „firmowego” noworodka, imprezach i paczkach mikołajkowych.

– Rodzice też mają swoje życie „po godzinach” – dodaje Barbara Frankowicz z uśmiechem. – Dbając o naszych pracowników, oferujemy zatem benefity, pozwalające im realizować ich hobby. Szczęśliwy i spełniony człowiek może być szczęśliwym rodzicem i przekazywać dzieciom swoje pasje. Największą satysfakcję daje obserwowanie efektu tych działań, rozwoju dzieci, albo też sytuacji, kiedy, już jako dorosłe, przychodzą pracować w Eko-Okna, bo zostaliśmy poleceni im przez zatrudnionych u nas rodziców.

Eko-Okna z dobrym przykładem wychodzą również poza firmę, organizując konkursy dla uczniów szkół średnich, a także wycieczki po ich zakładzie dla młodzieży.

A to już wiesz?  CAMPFIRE AUDIO – Wprowadza dwie nowe słuchawki – Atlas i Comet

Podobną postawę wyznaje UBS Poland, szwajcarski bank inwestycyjny.
– Jesteśmy otwarci na potrzeby wszystkich zatrudnionych u nas grup pracowników, również rodziców – mówi Ewa Szymkowska-Nowak z UBS. – W ramach projektu Family Care mamy w firmie wspaniałą grupę zaangażowanych pracowników. To dzięki nim i wsparciu firmy organizowane są zajęcia rozwojowe, półkolonie, imprezy okolicznościowe, a nawet, w razie potrzeby, spotkania z psychologiem dla dzieci i ich rodziców. Oprócz działań wewnątrz firmy staramy się wychodzić dalej i działać na rzecz lokalnej społeczności, np. angażując naszych pracowników w wolontariacki program Kids Camp. To inicjatywa skierowana do dzieci z domów dziecka oraz będących w trudnej sytuacji, pochodzących z południowej Polski, której celem jest organizacja edukacyjnego obozu letniego. Uczestnicy odkrywają nowe talenty i pasje, budują wiarę we własne możliwości oraz poczucie realnego wpływu na swoje życie. Pracownicy bardzo chętnie przyjęli ten pomysł i pozostałe projekty, które realizujemy i planujemy w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, udział w nich jest dla nich sposobem na dodatkowy rozwój i uzyskanie bezcennej satysfakcji – dodaje Ewa Szymkowska-Nowak, która w firmie zarządza działaniami CSR.

Według ekspertów rynku otwartość na wsparcie pracowników w ich prywatnej sferze życia staje się coraz bardziej popularnym trendem. Firmy wykazują się coraz większym zrozumieniem wobec osób budujących ich zespoły.

– Dla wielu pracujących rodziców najważniejszym kryterium przy decyzji o zmianie pracy (ważniejszym nawet niż wysokość wynagrodzenia) jest elastyczność oraz work-life balance. Firmy, które postawią na politykę prorodzinną, mogą wygrać walkę o niejeden talent – mówi Aneta Tur, Employer Branding Manager w MJCC, agencji specjalizującej się w employer brandingu. – Benefity takie jak dodatkowy dzień urlopu z okazji urodzin dziecka i rozpoczęcia roku szkolnego czy przyzakładowe przedszkola coraz częściej pojawiają się w ofercie pracodawców. Warto także zauważyć, że mówimy już nie tylko o macierzyństwie. Zwiększył się odsetek ojców, którzy chcą być obecni w życiu swoich dzieci na równi z matkami. Benefity dotyczące wychowywania dzieci, które mamy w firmach, powinny zatem dotyczyć nie tylko matek, ale także ojców.

A to już wiesz?  Skąd wziąć brakującą godzinę na wykresówce? Zmiana czasu już blisko.

***
MJCC jest najbardziej doświadczoną agencją employerbrandingową w Polsce. Oferuje pełen zakres usług w obszarze budowania marki pracodawcy – badania i analizy, opracowanie strategii, a także prowadzenie kampanii na rynku pracy. Prowadzi również portal branżowy Employerbranding.pl z publikacjami na temat employer brandingu. Więcej informacji na www.mjcc.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy