Wiadomości branżowe

Sławna Maria w Polskiej Akademii Dzieci

Początek roku akademickiego za tydzień w piątek świętować będą wychowankowie Polskiej Akademii Dzieci na Politechnice Gdańskiej. Na inauguracji będą ważni goście – Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, przedstawiciele władz akademickich, nauczyciele i rodzice. Zawita też gość nietypowy – najsławniejsza Polka, podwójna Noblistka, Maria Skłodowska-Curie. Jak to możliwe? Ciekawych zapraszamy do Auli Gmachu Głównego 7 października o godz. 10.00.Politechnika wypełni się słuchaczami w wieku 6–12 lat. Po zwyczajowej oraz bardzo uroczystej części oficjalnej studentów PAD odwiedzi Maria Skłodowska-Curie, w którą wcielą się kolejno: Jasmin Materlik, studentka Wydziału Chemicznego oraz jedenastoletnia uczennica Natalia Czepita. Dziewczyny zagrają uczoną na różnych etapach jej życia.– Rok 2011 jest zgodnie z uchwałą Sejmu RP dedykowany wielkiemu odkrywcy, Marii Skłodowskiej-Curie. Pragnę w niesztampowy sposób opowiedzieć najmłodszym o dzieciństwie Marii. W końcu była najzwyklejszym w świecie dzieckiem. Być może, któreś ze słuchaczy PAD zauważy w sobie cechy uczonej, a dzięki temu zainspiruje się do

Początek roku akademickiego za tydzień w piątek świętować będą wychowankowie Polskiej Akademii Dzieci na Politechnice Gdańskiej. Na inauguracji będą ważni goście – Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, przedstawiciele władz akademickich, nauczyciele i rodzice. Zawita też gość nietypowy – najsławniejsza Polka, podwójna Noblistka, Maria Skłodowska-Curie. Jak to możliwe? Ciekawych zapraszamy do Auli Gmachu Głównego 7 października o godz. 10.00.

Politechnika wypełni się słuchaczami w wieku 6–12 lat. Po zwyczajowej oraz bardzo uroczystej części oficjalnej studentów PAD odwiedzi Maria Skłodowska-Curie, w którą wcielą się kolejno: Jasmin Materlik, studentka Wydziału Chemicznego oraz jedenastoletnia uczennica Natalia Czepita. Dziewczyny zagrają uczoną na różnych etapach jej życia.

– Rok 2011 jest zgodnie z uchwałą Sejmu RP dedykowany wielkiemu odkrywcy, Marii Skłodowskiej-Curie. Pragnę w niesztampowy sposób opowiedzieć najmłodszym o dzieciństwie Marii. W końcu była najzwyklejszym w świecie dzieckiem. Być może, któreś ze słuchaczy PAD zauważy w sobie cechy uczonej, a dzięki temu zainspiruje się do wytrwałej nauki – mówi dr inż. Anna Mietlarek-Kropidłowska, adiunkt w Katedrze Chemii Nieorganicznej na Wydziale Chemicznym PG, autorka pokazu i koordynator merytoryczny projektu PAD na naszej uczelni.

Maria Skłodowska urodziła się jako piąte dziecko w rodzinie nauczycielskiej, wywodzącej się z drobnej szlachty. Jej rodzina miała prawo do posługiwania się herbem Dołęga. Ojciec, Władysław Skłodowski był nauczycielem matematyki i fizyki oraz dyrektorem kolejno dwóch warszawskich gimnazjów męskich, prowadził również w domu stancję dla chłopców. Matka, Bronisława Boguska była dyrektorką prestiżowej warszawskiej pensji dla dziewcząt z dobrych domów. Zmarła na gruźlicę, gdy Maria miała 11 lat.

Prezentację o życiu Marii Skłodowskiej-Curie poprzedzą interesujące wykłady, które przygotowali mali, jedenastoletni wykładowcy PAD.

Janusz Kiełbratowski wygłosi wykład pt. „Kulinaria a nauka”. Natomiast Mariusz Pieterwas przygotował prezentację pt. „ Metamorfoza”.

A to już wiesz?  Konsumenci muszą się liczyć z kolejnymi podwyżkami cen prądu. Zmiana codziennych nawyków może jednak obniżyć rachunki [DEPESZA]

Politechnika Gdańska zamienia się w Polską Akademię Dzieci raz w miesiącu. Spotkania mają bardzo zróżnicowaną tematykę, choć sama formuła jest identyczna: prelekcja małego naukowca, a następnie wykład eksperta, który arcyciekawie opowiada słuchaczom o dziedzinie, którą się zajmuje.

Jak dołączyć do PAD?

Wszystkie zajęcia w ramach Polskiej Akademii Dzieci są całkowicie nieodpłatne. Dzieci będą uczestniczyć w 8 zjazdach, w terminie od października 2011 do maja 2012.

Zapisy trwają. Wystarczy zgłosić się na e-mail: [email protected], dr Agata Hofman, autor projektu PAD lub [email protected], Ewa Międzobrodzka, wiceprezes Stowarzyszenia PAD. Uwaga! Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy