Wiadomości branżowe

Sprzeciw ISOC Polska wobec patentów na oprogramowanie

Sprzeciw ISOC Polska wobec patentów na oprogramowanie
ISOC Polska wzywa kandydatów do Parlamentu Europejskiego do jednoznacznego opowiedzenia się przeciw sprzecznej z umowami miedzynarodowymi praktyce udzielania przez Europejski Urząd Patentowy patentów na oprogramowanie. IV Walne Zgromadzenie ISOC Polska przyjęło między innymi uchwałę, w której przyjmuje jako własne stanowisko zawarte w europejskim apelu Wezwanie do działania II oraz wzywa polskich przedstawicieli w Radzie Unii Europejskiej do poparcia dyrektywy w sprawie w wersji merytorycznie zgodnej z przegłosowaną 24 września 2003 przez Parlament Europejski. Wzywa także kandydatów i komitety wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego do zapoznania się z problemem patentów na oprogramowanie i przedstawienia swego stanowiska w tej sprawie.Oto tłumaczenie wezwania do działania II ogłoszonego przez Foundation for a Free Information Infrastructure:Parlament

ISOC Polska wzywa kandydatów do Parlamentu Europejskiego do jednoznacznego opowiedzenia się przeciw sprzecznej z umowami miedzynarodowymi praktyce udzielania przez Europejski Urząd Patentowy patentów na oprogramowanie.

IV Walne Zgromadzenie ISOC Polska przyjęło między innymi uchwałę, w której przyjmuje jako własne stanowisko zawarte w europejskim apelu Wezwanie do działania II oraz wzywa polskich przedstawicieli w Radzie Unii Europejskiej do poparcia dyrektywy w sprawie w wersji merytorycznie zgodnej z przegłosowaną 24 września 2003 przez Parlament Europejski. Wzywa także kandydatów i komitety wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego do zapoznania się z problemem patentów na oprogramowanie i przedstawienia swego stanowiska w tej sprawie.

Oto tłumaczenie wezwania do działania II ogłoszonego przez Foundation for a Free Information Infrastructure:

Parlament Europejski przegłosował dyrektywę, która w sposób skuteczny wykluczyłaby z patentowania oprogramowanie i metody prowadzenia działalności gospodarczej. Jednakże los prawa patentowego pozostaje w dalszym ciągu w rękach ministerialnych urzędników patentowych, z których wielu od lat naciska na zniesienie ograniczeń na patentowanie. Ta sytuacja wywołuje potrzebę uwagi i zdecydowanego działania parlamentarzystów i obywateli krajów członkowskich.

    Jesteśmy zaniepokojeni tym, że:

  1. Europejski Urząd Patentowy (EUP), wbrew literze i duchowi obowiązuj?cego prawa udzielił dziesiątków tysięcy patentów na rozwiązania programistyczne i metody prowadzenia działalności gospodarczej, które są niżej nazywane „patentami na oprogramowanie komputerowe”.
  2. Komisja Europejska wywiera nacisk, by zalegalizować patenty na oprogramowanie komputerowe i egzekwować ich przestrzeganie w całej Europie. W swym dążeniu Komisja Europejska ignoruje wyraźnie wyrażaną wolę i dobrze uzasadnione racje zdecydowanej większości informatyków: twórców oprogramowania, przedsiębiorców, naukowców, a także ekonomistów.
  3. Zwolennicy patentów na oprogramowanie próbują zmylić i zastraszyć Parlament Europejski. Przedstawiaja oni swoją propozycję jako drogę do wyłączenia rozwiązań programistycznych i metod prowadzenia działalności gospodarczej z patentowania i grożą, że Parlament Europejski straci swoją szansę uczestniczenia w stanowieniu prawa patentowego gdyby zagłosował za określeniem faktycznych granic patentowalności.
  4. Ponieważ Parlament Europejski nie dał się wprowadzić w błąd i nie uległ szantażowi, posiadaj?cy wpływy w różnych rządach i organizacjach zwolennicy patentów na oprogramowanie próbują użyć Rady Ministrów Unii Europejskiej dla odstąpienia od parlamentarnego procesu demokratycznego.
    Z tych powodów opowiadamy się za następującymi działaniami:

  1. Wzywamy Europejski Urząd Patentowy i narodowe urzędy patentowe by niezwłocznie zaprzestały udzielania patentów na metody prowadzenia działalności gospodarczej i rozwiązania programistyczne bez względu na ich sposób w jaki są one formułowane i stosowały artykuł 52 Europejskiej Konwencji Patentowej zgodnie ze zwykłymi metodami interpretacji prawa.
  2. Wzywamy członków Rady Ministrów UE do powstrzymania się od jakichkolwiek kontr-propozycji w stosunku do wersji zaproponowanej przez Parlament Europejski chyba że miałyby one poparcie wyrażone w formalnych decyzjach ich narodowego parlamentu.
  3. Wzywamy parlamentarzystów w krajach członkowskich do sformułowania jasnych narodowych polityk co do granic patentowalności i dopilnowania by ich rządowi przedstawiciele w Radzie Europejskiej sumiennie prezentowali te polityki.
  4. Żądamy, by wszelkie akty prawodawcze (zarówno propozycje europejskie jak i państw członkowskich) dotyczące patentowalności podlegały wpierw testowaniu na dobranych losowo zbiorach zgłoszeń, w celu stwierdzenia ponad wszelką wątpliwość, czy prowadzą one do pożądanych skutków i czy nie stwarzają niebezpieczeństwa niewłaściwych interpretacji.
A to już wiesz?  Finał konkursu ?Podróż po Europie? - konferencja w Warszawie

Obszerniejsze informacje o problemie patentów na oprogramowanie można znaleźć na Wiki ISOC Polska.

<

p>Internet Society (ISOC) propaguje rozwój Internetu i społeczeństwa informacyjnego, nasze hasło to „Internet dla każdego” (Internet is for Everyone). Do ISOC należy większość światowych pionierów Internetu. W ramach Internet Society działają Internet Engineering Task Force (IETF) i Internet Architecture Board (IAB), które od zarania określają podstawowe standardy techniczne i rozwiązania organizacyjne Internetu. Oddziały ISOC działają w 150 krajach i regionach świata. <a href=”http://www.isoc.org.pl%20%20%20%20%20%20%20%20%3Epolski%20oddzia%C5%82%3C/A%20%20%20%20%20%20%20%20%3E%20powsta%C5%82%20w%202000%20roku.%3C/I%20%20%20%20%20%20%20%20%3E%3C/P%20%20%20%20%20%20%20%20%3E%3Cimg%20border=’0’%20src=”https://biuroprasowe.netpr.pl/prstats.po?p=13027″ >

Źródło ISOC Polska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy