Mija dwadzieścia lat odkąd możliwość dostępu do Internetu w Polsce zyskał każdy obywatel. Na początku szybkość przesyłania danych ograniczała korzystanie z sieci do minimum. Ponadto parametry, jakie oferował wtedy Internet, były również znacznie mniejsze niż obecnie. Dlatego dziś, proporcjonalnie do zapotrzebowania, rozwija się technologia.
20 listopada 1990 roku został wysłany pierwszy e-mail do Polski. Odebrano go w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie, który był pierwszym miejscem w naszym kraju z nadanym adresem IP. Niemal ćwierć wieku później liczba internautów w Polsce przekroczyła 18 milionów. Powiedzieć, że Internet bardzo się rozprzestrzenił to tak, jakby nie powiedzieć nic. Nie ma innego obszaru, którego rozwój byłby tak widoczny. Konsekwencją tej internetowej ekspansji jest rozszerzanie infrastruktury.
Sieci szerokopasmowe, zwane internetowymi autostradami, umożliwiają dostęp do szybkiego Internetu. W Polsce powstaje ich obecnie 40 000 kilometrów. Narodowy Plan Szerokopasmowy jest jednym z kluczowych narzędzi w strategii rozwoju dostępu do szerokopasmowego Internetu w Polsce. Zawiera konkretny plan działań prawnych i organizacyjnych, które będą realizowane w najbliższych latach.
Artur Koziołek, rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji deklaruje: ?Chcielibyśmy i jesteśmy do tego zobowiązani, by za pomocą rządowego programu dostarczyć Internet przede wszystkim tym ludziom, którzy go jeszcze nie mają. Europejska Agenda Cyfrowa mówi o tym, że do 2020 roku Internet o minimalnej szybkości 30 Mb/s powinien być dostarczony każdemu obywatelowi Unii Europejskiej. Główny problem jest zawsze z tą >>ostatnią milą<<, miejscem, w którym firmom telekomunikacyjnym nie opłaca się budować sieci szerokopasmowych. Stąd ponad miliard euro przeznaczonych w tym programie, aby pomóc w dostarczaniu Internetu w miejsca, w które teoretycznie się to nie opłaca?.
Oczywiście nie wszędzie dostęp do Internetu jest równie powszechny i nie w każdym miejscu jego szybkość jest równie wysoka. Należy pamiętać o tym, jak duży postęp dokonał się w tej dziedzinie w ostatnich latach. Paweł Caban, Kierownik Działu Projektów Infrastrukturalnych w Netii podkreśla: ?[?] W przeciągu ostatniej dekady szybkość Internetu wzrosła dwustukrotnie. Oferty po 100, 200 Mb/s są dziś dostępne u operatorów. Tego wyścigu nie da się zatrzymać, a funkcjonowanie dziś bez Internetu jest po prostu niemożliwe?.
Kwestia bezpieczeństwa w Internecie zawsze budzi emocje. Bez względu na to, czy korzysta się niego w domu, pracy, przy użyciu przewodu czy bez ? zawsze należy zachować ostrożność. ?[?] Z budowaniem sieci szerokopasmowej jest jak z budowaniem dróg ? projektant i budowniczy drogi wytwarza infrastrukturę, po której się poruszamy, ale to jak jesteśmy bezpieczni, poruszając się po niej, zależy w dużej mierze od nas? ? uważa Piotr Skirski, Dyrektor ds. Projektów Strategicznych Cisco Systems Poland. Wszystkie plany rozwoju, rozbudowy i ich realizacje mają jeszcze jeden, duży plus. ?[?] Rozwój technologii bez wątpienia przełoży się na możliwość tworzenia nowych miejsc pracy? – dodaje Piotr Skirski.
Internet szerokopasmowy to kolejny krok naprzód w dziedzinie technologii informacyjnej. Usprawni pracę i ułatwi życie. Dwie dekady temu otrzymanie jednego maila uznano za sukces. Dzisiaj liczba Internautów zbliża się do 20 milionów, a dzięki tej technologii dostęp do sieci mają mieć wszyscy.