21 doktorów habilitowanych i 98 doktorów stanie 31 stycznia, we środę, do uroczystej promocji akademickiej. W poczet profesorów Politechniki Gdańskiej włączonych zostanie 11 profesorów. Co roku na Politechnice Gdańskiej tytuły naukowe zdobywa większa rzesza naukowców.
Stopień naukowy doktora habilitowanego zdobyło w 2006 roku na Politechnice Gdańskiej 21 osób, najwięcej, bo pięciu naukowców, pochodzi z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. Doktorat obroniło aż 98 osób, najwięcej na Wydziale Chemicznym – 22. Tematy rozpraw habilitacyjnych dowodzą kulturotwórczej i naukowej, wysoko praktycznej roli pracy badawczej prowadzonej na Politechnice Gdańskiej. Dr hab. inż. arch. Maria Sołtysik poczyniła na przykład rozprawę: „Na styku dwóch epok. Architektura gdyńskich kamienic okresu międzywojennego”, a dr hab. inż. Władysław Gardziejczyk: „Wpływ technologii wykonania i tekstury nawierzchni drogowych na hałas pojazdów samochodowych”.
Wszyscy doktorzy i doktorzy habilitowani wygłoszą rotę ślubowania: „Otrzymując stopień naukowy doktora uroczyście ślubuję swoim uczciwym i godnym postępowaniem przyczyniać się do rozsławiania dobrego imienia Politechniki. Ślubuję, że zdobytą wiedzę nadal będę rozwijać oraz doskonalić umiejętności i nigdy ich nie wykorzystam przeciwko ludzkości, ojczyźnie, a także środowisku, w którym żyję i pracuję. Zobowiązuję się służyć nauce i edukacji przekazując moją wiedzę i umiejętności innym”.
W poczet profesorów Politechniki Gdańskiej przyjętych zostanie 11 naukowców, najwięcej, bo trzech, również z Wydziału Chemicznego. To znacznie więcej niż w poprzednich latach. Piętnaście lat temu na przykład, w roku 1991, tytuł profesorski otrzymały dwie osoby, doktora habilitowanego trzynaście, a doktora dwadzieścia cztery.
– Pięć lat temu na tysiąc osób aktywnych zawodowo przypadało w Polsce niespełna czterech badaczy, podczas gdy w Finlandii nieco ponad szesnastu – mówi prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej. Dla osłody gorzkich danych powiem, że rośnie w Polsce liczba doktoratów, choć nadal jest niższa od średniej w Unii Europejskiej – W gospodarce XXI wieku to wiedza jest najcenniejszym zasobem, który decyduje o rozwoju gospodarki. To nowe produkty, których głównym składnikiem jest wkład intelektualny, są dzisiaj najbardziej konkurencyjne na rynkach światowych. Ograniczeniu ulega znaczenie zasobów naturalnych i nisko wykwalifikowanej, taniej siły roboczej, rośnie zaś rola kapitału ludzkiego. Wysoko wykwalifikowani pracownicy, w tym pracownicy nauki, są najbardziej poszukiwani na rynku pracy. Cieszę się niezmiernie, że Politechnika Gdańska ma w procesie budowania gospodarki wiedzy swój niemały udział.
Uroczysta promocja akademicka corocznie odbywa się na Politechnice Gdańskiej w styczniu i wieńczy wysiłek pracy w poprzednim roku. Posiedzenie Senatu – na którym odbywa się promocja – ma bardzo uroczysty charakter.
Członkowie Senatu przywdziewają togi. Pochód wchodzi do auli w określonym przez ceremonię kolejności: pedlowie, studenci, delegaci do Senatu, dziekani, doktorzy honoris causa PG, studenci z berłem rektorskim, a na końcu prorektorzy i rektor. Wejście Senatu do auli pedlowie obwieszczają uderzając laskami o podłogę. Na otwarcie chór zaśpiewa „Gaudeamus Igitur”.
Zarówno doktorzy, jak i doktorzy habilitowani – nim rektor w asyście dziekana dotknie ich ramienia berłem wygłaszając formułę: Przyjmuję cię na stopień… i wręczy dyplom – składają ślubowanie.
Podczas uroczystości promocji akademickich przyjęci zostaną również w poczet uczelni profesorów tytularnych Politechniki Gdańskiej. Zaszczytu tego dostąpią profesorowie, którzy w roku 2006 otrzymali tytuł naukowy profesora.
Na zakończenie uroczystość dwudziestu pięciu politechników uhonorowanych zostanie Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi.
Uroczyste, otwarte posiedzenie Senatu z okazji promocji akademickiej odbędzie się 31 stycznia, we środę, o godz. 13.00 w auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej.