W wyniku współpracy policji i MBM Ontrack do laboratorium odzyskiwania danych trafiła sprawa grupy pedofilów, w której dowodami może być 30 twardych dysków i kilkaset płyt CD. MBM Ontrack, przedstawiciel Ontrack – światowego potentata w dziedzinie odzyskiwania danych, zajmie się dostarczeniem elektronicznych dowodów popełnionych przestępstw (ang. computer forensics).
Specjaliści MBM Ontrack pracują obecnie nad pierwszym z dysków. Sprawa prowadzona jest przez policję w jednym z miast położonych na wschodzie Polski. Dochodzenie swoim zasięgiem obejmuje cały kraj, a podejrzanym w myśl artykułu 200 kodeksu karnego może grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Znaczne zainteresowanie usługami computer forensics (CF) ? działaniem polegającym na dostarczaniu elektronicznych dowodów przestępstw – rozpoczęło się po opublikowaniu 16 czerwca raportu dotyczącego CF i zaprezentowaniu sposobów gromadzenia dowodów zapisywanych np. na dyskach twardych komputerów.
Jak wynikało z raportu MBM Ontrack świadomość możliwości działań computer forensics była dotychczas na polskim rynku znikoma.
- W Polsce popełnianych jest coraz więcej przestępstw z użyciem komputera i Internetu. Poza naruszaniem prawa pracy i własności intelektualnej, działania pedofilskie należą do najczęstszych a na pewno najbardziej odrażających. Istnieją zorganizowane grupy przestępcze, które czerpią dochody z produkcji i dystrybucji treści dotyczących pedofilii. Computer forensics to skuteczne narzędzie, które pozwala zgromadzić dowody takich działań, zaprezentować je przed sądem, a w konsekwencji przyczynić się do oskarżenia przestępców. Jednak do niedawna prawie nikt nie wiedział o takiej możliwości ? powiedział Jarosław kubica, dyrektor ds. rozwoju MBM Ontrack, firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu i kasowaniu danych oraz computer forensics.
Jak wynika z badań opublikowanych wczoraj przez portal internetowy Onet.pl oraz Fundację Kidprotect tylko w ciągu miesiąca polscy internauci ponad 18 000 razy poszukiwali treści pedofilskich w Internecie.
Poza pedofilią częstymi przestępstwami z użyciem komputera są popełniane przez zwalnianych pracowników przypadki umyślnego kasowania lub wykradania ważnych dla firmy danych oraz sabotaż.