Wiadomości branżowe

Zielony ranking – ranking najlepszych i najgorszych miejsc na świecie

Gdzie na świecie środowisko jest najczystsze i jednocześnie warunki życia są najlepsze? W obejmującym 141 państw rankingu miesięcznika Reader’s Digest zwyciężyła „zielona“ Finlandia, a najniższą ocenę dostała Etiopia. Polska zajęła całkiem niezłe, bo 48. miejsce. Niestety w rankingu wybranych 72 miast świata Kraków znalazł się na 7. pozycji od końca.Nie wystarczy, że gdzieś jest bardzo ekologicznie (jak na lodowcu czy w lasach deszczowych), żebyśmy chcieli tam zamieszkać. Szukając idealnego połączenia dbałości o ekologię i dobrych warunków życia, redaktorzy Reader’s Digest przeanalizowali dane na temat 141 krajów świata i stworzyli ranking miejsc, gdzie ekologia idzie w parze z dobrymi warunkami życia.Pierwsze miejsca w tym rankingu należą do krajów skandynawskich: Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji. Austria zamyka najprzyjaźniejszą ekologiczną piątkę. Choć 48. miejsce Polski w ogólnym rankingu nie jest powodem do chluby, to w kilku konkretnych kategoriach uplasowaliśmy się dosyć wysoko – zajęliśmy 17. miejsce pod względem zdrowia i niskiej umieralności niemowląt, a 38. pod względem

Gdzie na świecie środowisko jest najczystsze i jednocześnie warunki życia są najlepsze? W obejmującym 141 państw rankingu miesięcznika Reader’s Digest zwyciężyła „zielona“ Finlandia, a najniższą ocenę dostała Etiopia. Polska zajęła całkiem niezłe, bo 48. miejsce. Niestety w rankingu wybranych 72 miast świata Kraków znalazł się na 7. pozycji od końca.

Nie wystarczy, że gdzieś jest bardzo ekologicznie (jak na lodowcu czy w lasach deszczowych), żebyśmy chcieli tam zamieszkać. Szukając idealnego połączenia dbałości o ekologię i dobrych warunków życia, redaktorzy Reader’s Digest przeanalizowali dane na temat 141 krajów świata i stworzyli ranking miejsc, gdzie ekologia idzie w parze z dobrymi warunkami życia.

Pierwsze miejsca w tym rankingu należą do krajów skandynawskich: Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji. Austria zamyka najprzyjaźniejszą ekologiczną piątkę. Choć 48. miejsce Polski w ogólnym rankingu nie jest powodem do chluby, to w kilku konkretnych kategoriach uplasowaliśmy się dosyć wysoko – zajęliśmy 17. miejsce pod względem zdrowia i niskiej umieralności niemowląt, a 38. pod względem jakości powietrza. Przy ocenie dostępu do żywności i wody Polska zyskała nawet najwyższą pozycję. Niestety w wielu kategoriach wleczemy się za szarym końcu lub blisko niego: 79. miejsce pod względem jakości wody, 124. pod względem emisji gazów cieplarnianych.

Z analizy szczegółowych wyników rankingu wynika, że nawet najczystsze państwa miewają problemy ekologiczne. Czysta Finlandia wytwarza ponadprzeciętną ilość gazów cieplarnianych i w niewielkim procencie wykorzystuje energetykę wiatrową (zaledwie 1 procent fińskiej energii wytwarza się tą metodą).

Chociaż w wysoko rozwiniętych krajach zanieczyszczenie miast jest zwykle bardzo wysokie i wpływa na zanieczyszczenie pozostałych obszarów, to 11. pozycja Kanady w rankingu pokazuje, że nie musi tak być. To kraj, gdzie dużą wagę przykłada się do ochrony wszelkich naturalnych terenów zielonych, które stają się „zielonymi fosami“ dla „brunatnych miast”.

A to już wiesz?  "Doing business with China" - bezpłatne seminarium dla przedsiębiorców

Dobry przykład przeciwdziałania wzrostowi zanieczyszczeń w krajach uprzemysłowionych daje też Norwegia (3. miejsce), stawiając na edukację obywateli świadomych znaczenia ekologii. To nie przypadek, że w Norwegii, która jest stroną ponad 40 międzynarodowych umów dotyczących ochrony środowiska, prawie wszystkie dzieci kończą szkołę średnią.

Chiny (84. miejsce) to wciąż zagadka przyszłości: jeśli pod względem liczby samochodów na tysiąc mieszkańców kraj ten dorówna USA, to po chińskich drogach będzie poruszać się miliard aut. Liczba ludności w połączeniu z gwałtownym rozwojem gospodarczym Chin to poważne zagrożenia dla środowiska.

Podstawą rankingu był Wskaźnik Rozwoju Społecznego ONZ (HDI) z 2006 roku i Wskaźnik Zrównoważonego Rozwoju (ESI) z 2005 roku; prace Światowego Forum Gospodarczego oraz naukowców z Uniwersytetów Yale i Columbia. Ponadto w ocenie miast uwzględniono dokument Millennium Cities Database dotyczący ekologicznego transportu miejskiego (2001) przygotowany przez naukowców z Murdoch University w Australii oraz szacunki Banku Światowego, a także zebrane przez redakcje światowe Reader’s Digest dane na temat lokalnych cen energii, parków, produkcji i zagospodarownia odpadów oraz praw dotyczących ochrony środowiska.

„Reader’s Digest“ to najpopularniejszy magazyn na świecie, który co miesiąc trafia do niemal 80 milionów czytelników w ponad 60 krajach. Ukazuje się w 51 lokalnych wydaniach i 22 językach. Jest częścią działalności The Reader’s Digest Association, Inc., światowego wydawnictwa, które jest liderem marketingu bezpośredniego, a zajmuje się książkami, nagraniami muzyki, wideo i publikacjami w Internecie. Adres strony internetowej wydania amerykańskiego to: www.rd.com, wiele lokalnych redakcji też ma swoje strony internetowe, adres polskiej to: www.digest.com.pl Strona wydawnictwa: www.rda.com

Źródło Tarsago Polska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy