Wiadomości branżowe

Zmiany w sprawdzianie szóstoklasisty

Wiosną 2015 r. uczniowie VI klas przystąpią do egzaminu sprawdzającego wiedzę. Z uwagi na wprowadzenie nowej podstawy programowej będzie on miał inną formułę niż dotychczas.Nowy sprawdzian szóstoklasisty będzie składał się z dwóch części. Pierwsza obejmie zadania z języka polskiego i matematyki. Na ich rozwiązanie uczniowie będą mieli 80 minut. Z kolei druga – to sprawdzian wiedzy z nowożytnego języka obcego. Będzie zawierała ok. 35-45 pytań zamkniętych, na które szóstoklasiści dostaną 45 minut. Obie części zostaną napisane tego samego dnia – 1 kwietnia. Wyniki będą znane w dniu ukończenia szkoły.Jak mówi serwisowi infoWire.pl dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE): „Główną przyczyną zmian jest harmonizacja całego systemu egzaminów zewnętrznych, tzn. sprawdzianu w VI klasie, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego w części podstawowej. Dotychczas mieliśmy bałagan prawny – była podstawa programowa, a obok standardy wymagań egzaminacyjnych”. Teraz zostało to ujednolicone, co ułatwi naukę.Sprawdzian nie ma progu zdawalności, zatem jego wyniki nie mają

Wiosną 2015 r. uczniowie VI klas przystąpią do egzaminu sprawdzającego wiedzę. Z uwagi na wprowadzenie nowej podstawy programowej będzie on miał inną formułę niż dotychczas.

Nowy sprawdzian szóstoklasisty będzie składał się z dwóch części. Pierwsza obejmie zadania z języka polskiego i matematyki. Na ich rozwiązanie uczniowie będą mieli 80 minut. Z kolei druga ? to sprawdzian wiedzy z nowożytnego języka obcego. Będzie zawierała ok. 35-45 pytań zamkniętych, na które szóstoklasiści dostaną 45 minut. Obie części zostaną napisane tego samego dnia ? 1 kwietnia. Wyniki będą znane w dniu ukończenia szkoły.

Jak mówi serwisowi infoWire.pl dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE): ?Główną przyczyną zmian jest harmonizacja całego systemu egzaminów zewnętrznych, tzn. sprawdzianu w VI klasie, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego w części podstawowej. Dotychczas mieliśmy bałagan prawny ? była podstawa programowa, a obok standardy wymagań egzaminacyjnych?. Teraz zostało to ujednolicone, co ułatwi naukę.

Sprawdzian nie ma progu zdawalności, zatem jego wyniki nie mają wpływu na to, czy dziecko skończy szkołę podstawową i dostanie się do gimnazjum. Jak informuje dyrektor CKE, ?sprawdzian ma tylko i wyłącznie funkcję diagnostyczną?. Pomoże nauczycielom zobaczyć, na ile ich metody pracy z uczniami się sprawdzają i jakie znajdują odzwierciedlenie w wynikach procentowych uzyskanych na egzaminie.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl.
A to już wiesz?  Trafić w DI - konkurs świąteczny Dziennika Internautów

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy